Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energa buduje magazyny energii

Energa buduje magazyny energii

Energa Operator rusza z budową magazynów energii w Kujawsko-Pomorskiem. Wesprą one jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja powstaje w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Smart Grid.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kolejny magazyn od Energi

Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes zarządu Energi Operatora.

To kolejna tego typu inwestycja, którą realizuje operator gdańskiej grupy energetycznej. To właśnie Energa wybudowała pierwszy w Polsce magazyn energii, który znajduje się w okolicach Pucka.

Najnowsza instalacja, zlokalizowana w Czernikowie, będzie dysponowała mocą 1 MW, zaś jej pojemności wyniesie 2 MWh. 

Magazyn częścią projektu Smart Grid

Budowa magazynu w Czernikowie jest elementem realizacji projektu Smart Grid. Ma on przyczynić się do powstania w ciągu najbliższych lat pierwszego w Polsce kompleksowego systemu zarządzania siecią średnich napięć. Dzięki rozwiązaniom, takim jak jak teleinformatyczny moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration), zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii będzie znacznie szybsze, zaś dodatkowe rozwiązanie automatycznej rekonfiguracji sieci, ograniczy liczbę dotkniętych nią odbiorców.

Wartość projektu Smart Grid przekracza 240 milionów złotych. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, przyznano mu ponad 166 mln złotych dofinansowania (85 procent).

 Źródło: cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.