Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza zeroemisyjna restauracja McDonald’s

McDonald's

Pierwsza zeroemisyjna restauracja McDonald’s

McDonald’s zaprezentował swoją pierwszą zero-emisyjną restaurację na terenie Disneylandu na Florydzie. Budynek zasilają panele fotowoltaiczne, a ściany pokryto bujną roślinnością. Z kolei w środku zamontowano rowery kinetyczne dla klientów. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, restauracja może być energetycznie samowystarczalna.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zero-emisyjny McDonald’s ograniczony przez koronawirusa

Zmodernizowany budynek restauracji jest pierwszą zero-emisyjną placówką w sieci McDonald’s. Znajduje się ona po zachodniej stronie obszaru Disneylandu na Florydzie. Obiekt nie jest jeszcze otwarty dla klientów stacjonarnych, ale poprzez Drive-Thru mogą z niego korzystać kierowcy oraz zamawiający dowóz posiłków. Jest to konsekwencja surowych restrykcji, związanych z pandemią COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. 

Ponad 670 000 kWh z ogniw fotowoltaicznych

Na dachu restauracji znajduje się tysiąc paneli fotowoltaicznych, zdolnych wyprodukować około 600 tys. kWh energii elektrycznej. Dodatkowo zaimplementowano prawie 140 m2 ogniw szklanych, które mogą wytworzyć dodatkowe ok. 70 tys. kWh. 

Oprócz tego, ponad 55 m2 okien jest automatycznie sterowanych w ramach wsparcia systemu chłodzenia wnętrza pomieszczenia. Ściany restauracji pokrywa dodatkowo 158 m2 roślinności pochłaniającej dwutlenek węgla i zatrzymującej wodę. 

Oświetlenie parkingu zasilają zamontowane na latarniach panele, których produkcja sięga 9 kWh w skali roku. Zainstalowano także system inteligentnego zużycia wody oraz rowery kinetyczne, z których mogą skorzystać klienci i sami wytworzyć energię do zasilania obiektu. 

– W tych niespotykanych czasach zwiększyło się znaczenie innowacji, które wspierają długoterminowe bezpieczeństwo i zrównoważony rozwójpowiedziała Marion Gross, dyrektor ds. Łańcucha dostaw McDonald’s w Ameryce Północnej. (…) Ta restauracja stanowi ważny krok w drodze McDonald’s do zmniejszenia śladu węglowego i znalezienia znaczących rozwiązań w walce przeciwko zmianom klimatu.

Zrównoważony rozwój marki McDonald’s

McDonald’s chce uzyskać certyfikat International Living Future Institute, który potwierdzi zeroemisyjność nowej restauracji. Placówka stanie się również podstawą dla nowych inicjatyw w strategii zrównoważonego rozwoju całej marki. Już teraz sieć chce zredukować emisję dwutlenku węgla do 2030 roku, zarówno w restauracjach jak i biurach firmy o 36 procent, w stosunku do 2015r. 

Część placówek marki, między innymi w Austrii, Francji, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii są już całkowicie zasilane ze źródeł OZE.

Źródło: edie.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.