URE nie chce zmienić cen prądu

URE nie chce zmienić cen prądu

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia nowych cen prądu, które obowiązywałyby do końca br., a o które wnioskowały cztery główne spółki obrotu energią. Oznacza to, że ceny dla odbiorców nie wzrosną.

Wnioski o zmiany w wysokościach opłat taryfowych

Do końca lutego br. spółki zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej – “przydzielane z urzędu” – czyli PGE Obrót, Enea, Tauron Sprzedaż i Energa Obrót, mogły złożyć do URE wnioski o zatwierdzenie nowych opłat taryfowych. Wszystkie cztery zrobiły to już w grudniu 2019 roku. Dla pierwszych dwóch URE zaakceptowało taryfy do 31 marca, zaś dla pozostałej pary do końca roku. 

Jednak teraz, kiedy spółki złożyły wnioski o ustalenie nowych opłat taryfowych (PGE i Enea) oraz o wprowadzenie zmian (Tauron i Energa), URE nie wyraża na to zgody.

URE sprawdza zasadność zmian

Urząd zaznacza, że sprzedawcy byli wielokrotnie wzywani do uzupełnienia dokumentacji, która potwierdzałaby zasadność modyfikacji w wysokościach cen. Ponieważ obecna sytuacja rynkowa nie daje odpowiednich argumentów dla tego postulatu, ceny energii nie będą zmieniane.

Postępowania taryfowe prowadzone przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą racjonalne i uzasadnione. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny okres, przedstawiając kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie szczegółowo to analizuje” – czytamy na stronie internetowej URE. – Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez sprzedawców, trwa dialog z przedsiębiorcami”.

Opłaty za energię w taryfie G bez zmian

Zmiany proponowane przez spółki miały dotyczyć klientów w gospodarstwach domowych, którzy rozliczają się w taryfie G. Odmowa Prezesa URE oznacza, że ceny energii u wszystkich czterech sprzedawców zachowają swoją obecną wysokość. 

Źródło: ure.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.