Energia fotowoltaiczna dla Gambii

Państwowy koncern energetyczny Gambii zakończył preselekcję deweloperów, którzy zrealizują projekt fotowoltaiczny czterech elektrowni o łącznej mocy 20 MW. Farmy fotowoltaiczne będą rozlokowane w okolicy miasta Bandżul przy ujściu rzeki Gambii. 

Rząd gambijski przygotował budżet (121 mln dolarów amerykańskich) na  odbudowę i modernizację sektora energetycznego kraju. Pieniądze przekazały Bank Światowy, Unia Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Obecnie około dwa miliony mieszkańców Gambii jest uzależnione od zaledwie 120 MW zainstalowanej mocy. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Cztery elektrownie słoneczne o mocach od 3 do 6 MW zajmą łączną powierzchnię 23 ha. Władze NAWEC powiedziały, że przyjęte ostatecznie rozwiązanie o podziale farmy nie jest korzystne i możliwe i namnoży więcej negatywnych skutków. 

Współpraca Banku Światowego z rządem Gambii rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Już wtedy ustalono, że instalacja będzie posiadała dodatkowe magazyny energii. Dzięki temu moc wyjściowa zostanie dostosowana do zapotrzebowania energetycznego dla regionu Bandżul Większy. W 2017 roku odnotowywano spadek dostępnej mocy do 27 MW, podczas gdy region potrzebował 70 MW. Często dochodziło do przerw w dostawach prądu.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej razem z Gambią mają w planach postawienie kolejnej farmy fotowoltaicznej, tym razem o mocy 150 MW. Obecnie sieć elektroenergetyczna tego kraju składa się z wielu oddzielnych mini-sieci. Władze chcąc poprawić ten stan, modernizują je w hybrydowe, aby były zintegrowane również z OZE. Gambijski wskaźnik dostępu do elektryczności zatrzymał się na poziomie zaledwie 35 procent i w związku z tym w 2013 roku uchwalono ustawę o energii odnawialnej, która ma promować rozwój energetyki alternatywnej.

źródło: pv-magazine.com