Wiadomości OZE Energia z odpadów w Krakowie 09 września 2015 Wiadomości OZE Energia z odpadów w Krakowie 09 września 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Dzięki przyszłemu Zakładowi Termicznego Przekształcania Odpadów każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł przyczynić się do wytwarzania energii, zarówno elektrycznej jak i cieplnej. Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Infrastruktury radni mieli okazję zobaczyć postępy prac związanych z budową ZTPO. Inwestycja według planów ma ruszyć pod koniec listopada. Reklama Inwestycja Krakowskiego Holdingu Komunalnego to przedsięwzięcie na światowym poziomie. Obecnie montaż wszystkich głównych urządzeń w ZTPO został zakończony, natomiast nadal trwa instalowanie systemu wizualizacji oraz sterowania, a także montowana jest izolacja termiczna. Testy urządzeń już się rozpoczęły, a planowany rozruch ekospalarni planowany jest na listopad br. Do zakładu mają być dostarczane zmieszane odpady komunalne, nie nadające się już do recyklingu. W trakcie wyjazdu radni mogli z bliska przyjrzeć się postępom w pracach budowlanych. Jak czytamy na portalu miasta Krakowa, aktualnie odbywa się montaż okien i drzwi, instalacji przeciwpożarowej, elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz wentylacji. Całkowity koszt robót, które zostały wykonane do końca pierwszego kwartału br. wyniósł 403 346 836 zł (netto). Projekt jest realizowany w ramach „Programu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Roczna wydajność ekospalarni będzie wynosić 28,2 Mg/h, na dwóch niezależnych liniach termicznego przekształcania, każda o wydajności 14,1 Mg/h odpadów komunalnych. Jak informują wykonawcy, ZTPO będzie odzyskiwał energię elektryczną oraz cieplną. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniesie ok. 673 mln zł netto, z czego ok. 372 ml zł pokryją środki z unijnego Funduszu Spójności. Wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego to ok. 301 mln złotych. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.