Energia z odpadów w Krakowie

Dzięki przyszłemu Zakładowi Termicznego Przekształcania Odpadów każdy mieszkaniec Krakowa będzie mógł przyczynić się do wytwarzania energii, zarówno elektrycznej jak i cieplnej. Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Infrastruktury radni mieli okazję zobaczyć postępy prac związanych z budową ZTPO. Inwestycja według planów ma ruszyć pod koniec listopada.

Inwestycja Krakowskiego Holdingu Komunalnego to przedsięwzięcie na światowym poziomie. Obecnie montaż wszystkich głównych urządzeń w ZTPO został zakończony, natomiast nadal trwa instalowanie systemu wizualizacji oraz sterowania, a także montowana jest izolacja termiczna. Testy urządzeń już się rozpoczęły, a planowany rozruch ekospalarni planowany jest na listopad br. Do zakładu mają być dostarczane zmieszane odpady komunalne, nie nadające się już do recyklingu.

W trakcie wyjazdu radni mogli z bliska przyjrzeć się postępom w pracach budowlanych. Jak czytamy na portalu miasta Krakowa, aktualnie odbywa się montaż okien i drzwi, instalacji przeciwpożarowej, elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz wentylacji. Całkowity koszt robót, które zostały wykonane do końca pierwszego kwartału br. wyniósł 403 346 836 zł (netto).

Projekt jest realizowany w ramach „Programu gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Roczna wydajność ekospalarni będzie wynosić 28,2 Mg/h, na dwóch niezależnych liniach termicznego przekształcania, każda o wydajności 14,1 Mg/h odpadów komunalnych. Jak informują wykonawcy, ZTPO będzie odzyskiwał energię elektryczną oraz cieplną. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniesie ok. 673 mln zł netto, z czego ok. 372 ml zł pokryją środki z unijnego Funduszu Spójności. Wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego to ok. 301 mln złotych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Korzystny aspekt posiadania elektrowni wiatrowej

Następny artykuł

Polski miliarder inwestuje w ekologię

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,