Energia słoneczna w infrastrukturze miejskiej – oświetlenie, ławki, pojazdy

Na szczęście panele fotowoltaiczne na dachach bloków, szpitali czy instytucji publicznych nikogo nie dziwią. Takich instalacji pozyskujących darmową energię ze słońca powstaje coraz więcej. Oprócz wartości ekonomicznych w postaci oszczędności, takie rozwiązania to także ochrona środowiska.

Energia słoneczna w infrastrukturze miejskiej

Fotowoltaika od Columbus Energy

W miastach jest coraz więcej miejsc, które oświetlone są lampami solarnymi. Są to między innymi tereny zielone np. parki. To jednak nie koniec. Miasta inwestują również w inne rozwiązania, jak np. ławki solarne. W Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej, Pomorskiej i Dworcowej pojawiła się kolejna ławka z panelami fotowoltaicznymi. Energią pozyskaną ze słońca będzie można naładować np. telefon.  Sama ławka wykonana jest z aluminium. Wykonanie jednej ławki to ok. 9,5 tys. złotych, ale aż 85% kosztu ławki zostało zrefundowane z funduszy Unii Europejskiej. W ten sposób miasto daje dobry przykład wykorzystania słonecznej energii.

Autobusy z panelami fotowoltaicznymi

Miasta coraz chętniej inwestują w nowe technologie, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne i poprawę jakości powietrza. 13 sierpnia MPK Łódź podpisało umowę na wynajem wraz z serwisowaniem kilkudziesięciu autobusów. Wynajęta flota będzie liczyła 46 pojazdów. Pojazdy dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów będą mogły zostać poddane recyklingowi w aż 80%. Jednak to nie wszystko. Aż 20 pojazdów dodatkowo zostanie wyposażone w panele fotowoltaiczne. Energia ze słońca zasili między innymi kasowniki i biletomaty. Zastosowanie takich technologii wpłynie na poprawę bilansu energetycznego i przyczyni się do zmniejszenia emisji.