Energia wiatrowa dla produkcji aluminium – nowa farma w Norwegii

W gminie Vefsn, w regionie Nordland (środkowa część Norwegii) powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Europie. Wytworzona z niej energia popłynie do zakładu produkującego aluminium, który należy do firmy Alcoa. Elektrownia będzie mogła wytworzyć nawet 800 GWh rocznie. 

Budowa farmy ma zakończyć się w przyszłym roku. Złożą się na nią 72 turbiny od niemieckiego producenta Nordex, a ich łączna moc zainstalowana wyniesie 400 MW. Średnica łopat wirników tych gigantów rozciąga się na 149 metrów. Turbiny będą z kolei postawione na 105-metrowych masztach około 600 – 800 m n. p. m.

Odbiorcą wygenerowanej energii ma być huta aluminium w mieście Mosjøen. Deweloperem farmy jest Eolus Vind, który dwa lata temu podpisał 15-letni kontrakt z Alcoa na zakup zielonej energii z wiatru. Deweloper do tej pory zbudował już 615 turbin o łącznej mocy ponad 1,2 GW. 

Niemiecki Nordex już na początku tego roku pozyskał zamówienie od OX2 na turbiny +5 MW mocy jednostkowej na farmę o łącznej mocy 286 MW w szwedzkim regionie Härjedalen.

źródło: gramwzielone.pl