1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fałszywa jesień. Dlaczego drzewa mylą pory roku?

Fałszywa jesień. Dlaczego drzewa mylą pory roku?

Jeszcze nie skończył się sierpień, a niektóre chodniki już są pokryte kolorowymi liśćmi. Fałszywa jesień zawitała w Wielkiej Brytanii. Dlaczego drzewa tak wcześnie gubią liście w tym roku?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fałszywa jesień – co to znaczy?

Przechodząc przez parki w Wielkiej Brytanii można już poczuć jesień. Niektóre z drzew nie mogą doczekać się kolejnej pory roku i już w sierpniu postanowiły pozbyć się swoich liści. Ale to wcale nie jest dobra wiadomość… 

Przedwczesna zmiana koloru liści jest oznaką stresu, którego przyroda doświadczyła tego lata w okresie powracających ekstremalnych fal upałów. W ten sposób drzewa próbują przetrwać kryzys – zatrzymując zgromadzoną wilgoć i oszczędzając energię. 

https://twitter.com/LiamFOCallaghan/status/1562796312797806592?s=20&t=uJ4mYtxBhKRanQCH1yY5zQ

Tego lata Wielka Brytania zmierzyła się z rekordowymi temperaturami i suszą. W lipcu po raz pierwszy zarejestrowano temperatury wyższe niż 40℃. Przeczytaj więcej:

Oprócz żółknących i opadających liści, naukowcy obserwują także przedwczesne dojrzewanie orzechów czy owoców. Według Woodland Trust, organizacji zajmującej się ochroną lasów w Wielkiej Brytanii, jagody, które są typowo jesiennymi owocami, pojawiły się już w czerwcu.

To zjawisko określane jest jako “fałszywa jesień”, ponieważ nie jest to reakcja na nadejście nowej pory roku. Dni nadal są zbyt długie, aby drzewa naturalnie przygotowywały się na zimę. 

Jakie są skutki wczesnego opadu liści?

Fałszywa jesień i stres wywołany wysokimi temperaturami to szczególne zagrożenie dla młodych drzew, które nie mają rozwiniętych systemów korzeniowych. Gatunki najbardziej dotknięte falami upałów to brzoza i jarzębina, twierdzi Rosie Walker z Woodland Trust.

Dla niektórych drzew może to być ostatnia kropla – długa susza oznacza, że nie będą w stanie przetrwać. Dla innych może to oznaczać, że w przyszłości będą osłabione i bardziej podatne na choroby drzewwyjaśnił Steve Hussey Devon Wildlife Trust

Przedwcześnie pojawiające się owoce i orzechy są znacznie mniejsze niż te, które dojrzewają w normalnych warunkach. To bardzo zła wiadomość dla zwierząt, których dieta opiera się na tym, co wyprodukują drzewa i krzewy. 

Weźmy popielicę, jako tylko jeden przykład – są to zwierzęta, które muszą zmaksymalizować swoją masę ciała w październiku i listopadzie, aby mieć większą szansę na przeżycie długiej zimowej hibernacji dodał Hussey

Do Polski jesień zawitała już w czerwcu 

Polskie brzozy zaczęły żółknąć już w czerwcu. To gatunek drzew, który wyjątkowo szybko reaguje na niedobory wody. Zmieniające kolor liście zauważono w kilku miejscach, a był to efekt wyjątkowo wczesnej suszy w Polsce spowodowanej niewielką ilością opadów, ale również niewydolnej infrastruktury. 

Sytuację pogorszyły sierpniowe upały, co sprawiło, że inne polskie drzewa również zaczęły wcześniej żółknąć i zrzucać liście. 

Źródło: phys.org, independent.co.uk. spidersweb.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.