Farma fotowoltaiczna wspomoże oczyszczalnię ścieków w Wojkowicach

Miasto Wojkowice w powiecie będzińskim od kilku miesięcy może poszczycić się nową inwestycją. W styczniu bieżącego roku została oddana tam do użytku farma fotowoltaiczna, wybudowana nieopodal oczyszczalni ścieków i w znacznym stopniu pokrywająca jej zapotrzebowanie na energię. O realizacji powyższej inwestycji i jej wpływie na środowisko opowiedział Marcin Wroński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Znajdujemy się obok oczyszczalni ścieków w Wojkowicach, gdzie powstała nowa inwestycja. Jest to farma fotowoltaiczna o mocy 199,8 kW. Farma ta powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, konkretnie RPO Województwa Śląskiego. Koszt brutto tej inwestycji był przewidziany na prawie 1 mln zł, z czego dofinansowanie wynosiło niecałe 700 tys. zł, co stanowiło 85% całości projektu. Już w trakcie realizacji projektu w związku z przetargami udało nam się ten projekt zrealizować taniej, niż zakładaliśmy”, podkreślił Marcin Wroński.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach składa się z 9 szeregów paneli słonecznych. Łącznie znajduje się w nich 740 modułów wykonanych w technologii polikrystalicznej, z których każdy posiada moc 270 W. Wielkość elektrowni została dopasowana do zapotrzebowania generowanego przez oczyszczalnię ścieków.

Zastanawialiśmy się z burmistrzem, w jaki sposób możemy obniżyć koszty funkcjonowania oczyszczalni, a zarazem koszty oczyszczania ścieków. Jednym z takich pomysłów było właśnie ograniczenie zużycia energii, którą wykorzystuje oczyszczalnia, poprzez budowę przyjaznego środowisku źródła energii, czyli farmy fotowoltaicznej. Tym sposobem po pierwsze: ograniczymy koszty, a po drugie: przyczynimy się do tego, że powietrze, którym oddychamy, będzie w jakiś sposób czystsze, ponieważ dzięki działaniu tej elektrowni adekwatna ilość paliwa w elektrowni konwencjonalnej nie musi być spalana, zatem ograniczamy pyły i dwutlenek węgla dzięki tej inwestycji (…). Spodziewamy się, że zapotrzebowanie, które ma oczyszczalnia, będzie zaspokojone w 100%, jeśli chodzi o okres wiosenny i okres letni”, powiedział przedstawiciel ZGK w Wojkowicach.

Farma fotowoltaiczna generująca energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania oczyszczalni ścieków jest kolejnym proekologicznym krokiem wykonanym przez gminę Wojkowice. Władze miasta zapewniają, że zarówno oczyszczalnia, jak i farma PV pozwolą na zredukowanie smogu oraz zmniejszenie szkodliwej emisji. Środki, które gmina zaoszczędzi dzięki redukcji bieżących wydatków (m.in. na energię elektryczną) zostaną przeznaczone na dalszy rozwój tamtejszej infrastruktury kanalizacyjnej.