Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Farma fotowoltaiczna wspomoże oczyszczalnię ścieków w Wojkowicach

Farma fotowoltaiczna wspomoże oczyszczalnię ścieków w Wojkowicach

Miasto Wojkowice w powiecie będzińskim od kilku miesięcy może poszczycić się nową inwestycją. W styczniu bieżącego roku została oddana tam do użytku farma fotowoltaiczna, wybudowana nieopodal oczyszczalni ścieków i w znacznym stopniu pokrywająca jej zapotrzebowanie na energię. O realizacji powyższej inwestycji i jej wpływie na środowisko opowiedział Marcin Wroński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Znajdujemy się obok oczyszczalni ścieków w Wojkowicach, gdzie powstała nowa inwestycja. Jest to farma fotowoltaiczna o mocy 199,8 kW. Farma ta powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, konkretnie RPO Województwa Śląskiego. Koszt brutto tej inwestycji był przewidziany na prawie 1 mln zł, z czego dofinansowanie wynosiło niecałe 700 tys. zł, co stanowiło 85% całości projektu. Już w trakcie realizacji projektu w związku z przetargami udało nam się ten projekt zrealizować taniej, niż zakładaliśmy”, podkreślił Marcin Wroński.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach składa się z 9 szeregów paneli słonecznych. Łącznie znajduje się w nich 740 modułów wykonanych w technologii polikrystalicznej, z których każdy posiada moc 270 W. Wielkość elektrowni została dopasowana do zapotrzebowania generowanego przez oczyszczalnię ścieków.

Zastanawialiśmy się z burmistrzem, w jaki sposób możemy obniżyć koszty funkcjonowania oczyszczalni, a zarazem koszty oczyszczania ścieków. Jednym z takich pomysłów było właśnie ograniczenie zużycia energii, którą wykorzystuje oczyszczalnia, poprzez budowę przyjaznego środowisku źródła energii, czyli farmy fotowoltaicznej. Tym sposobem po pierwsze: ograniczymy koszty, a po drugie: przyczynimy się do tego, że powietrze, którym oddychamy, będzie w jakiś sposób czystsze, ponieważ dzięki działaniu tej elektrowni adekwatna ilość paliwa w elektrowni konwencjonalnej nie musi być spalana, zatem ograniczamy pyły i dwutlenek węgla dzięki tej inwestycji (…). Spodziewamy się, że zapotrzebowanie, które ma oczyszczalnia, będzie zaspokojone w 100%, jeśli chodzi o okres wiosenny i okres letni”, powiedział przedstawiciel ZGK w Wojkowicach.

Farma fotowoltaiczna generująca energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania oczyszczalni ścieków jest kolejnym proekologicznym krokiem wykonanym przez gminę Wojkowice. Władze miasta zapewniają, że zarówno oczyszczalnia, jak i farma PV pozwolą na zredukowanie smogu oraz zmniejszenie szkodliwej emisji. Środki, które gmina zaoszczędzi dzięki redukcji bieżących wydatków (m.in. na energię elektryczną) zostaną przeznaczone na dalszy rozwój tamtejszej infrastruktury kanalizacyjnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.