Farma fotowoltaiczna wspomoże oczyszczalnię ścieków w Wojkowicach

Miasto Wojkowice w powiecie będzińskim od kilku miesięcy może poszczycić się nową inwestycją. W styczniu bieżącego roku została oddana tam do użytku farma fotowoltaiczna, wybudowana nieopodal oczyszczalni ścieków i w znacznym stopniu pokrywająca jej zapotrzebowanie na energię. O realizacji powyższej inwestycji i jej wpływie na środowisko opowiedział Marcin Wroński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach.

Znajdujemy się obok oczyszczalni ścieków w Wojkowicach, gdzie powstała nowa inwestycja. Jest to farma fotowoltaiczna o mocy 199,8 kW. Farma ta powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, konkretnie RPO Województwa Śląskiego. Koszt brutto tej inwestycji był przewidziany na prawie 1 mln zł, z czego dofinansowanie wynosiło niecałe 700 tys. zł, co stanowiło 85% całości projektu. Już w trakcie realizacji projektu w związku z przetargami udało nam się ten projekt zrealizować taniej, niż zakładaliśmy”, podkreślił Marcin Wroński.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach składa się z 9 szeregów paneli słonecznych. Łącznie znajduje się w nich 740 modułów wykonanych w technologii polikrystalicznej, z których każdy posiada moc 270 W. Wielkość elektrowni została dopasowana do zapotrzebowania generowanego przez oczyszczalnię ścieków.

Zastanawialiśmy się z burmistrzem, w jaki sposób możemy obniżyć koszty funkcjonowania oczyszczalni, a zarazem koszty oczyszczania ścieków. Jednym z takich pomysłów było właśnie ograniczenie zużycia energii, którą wykorzystuje oczyszczalnia, poprzez budowę przyjaznego środowisku źródła energii, czyli farmy fotowoltaicznej. Tym sposobem po pierwsze: ograniczymy koszty, a po drugie: przyczynimy się do tego, że powietrze, którym oddychamy, będzie w jakiś sposób czystsze, ponieważ dzięki działaniu tej elektrowni adekwatna ilość paliwa w elektrowni konwencjonalnej nie musi być spalana, zatem ograniczamy pyły i dwutlenek węgla dzięki tej inwestycji (…). Spodziewamy się, że zapotrzebowanie, które ma oczyszczalnia, będzie zaspokojone w 100%, jeśli chodzi o okres wiosenny i okres letni”, powiedział przedstawiciel ZGK w Wojkowicach.

Farma fotowoltaiczna generująca energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania oczyszczalni ścieków jest kolejnym proekologicznym krokiem wykonanym przez gminę Wojkowice. Władze miasta zapewniają, że zarówno oczyszczalnia, jak i farma PV pozwolą na zredukowanie smogu oraz zmniejszenie szkodliwej emisji. Środki, które gmina zaoszczędzi dzięki redukcji bieżących wydatków (m.in. na energię elektryczną) zostaną przeznaczone na dalszy rozwój tamtejszej infrastruktury kanalizacyjnej.

1 comment
  1. Bardzo mnie cieszy, że fotowoltaika w Polsce coraz mocniej się rozwija. Istnieją analizy, według których do zasilania całej planety wystarczyłoby pokrycie kolektorami słonecznymi obszaru wielkości Hiszpanii. Zdecydowanie żaden inny rodzaj energii nie może rywalizować z takim potencjałem. Co najważniejsze energia słoneczna to niskie koszty, uniwersalność i niezawodność . Te cechy sprawiają, że może ona stać się dominującym źródłem energii do 2050 roku.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czy Śląsk jest skazany na węgiel? W rozmowie ze ŚwiatemOZE Patryk Białas – radny Katowic

Kiedy szukasz pomysłu, w jaki sposób zorganizować centralny plac w mieście, to zapytaj mieszkańców. Uważam, że właśnie mieszkańcy są największymi ekspertami od miasta – podkreśla Patryk Białas, aktywista klimatyczny i radny Katowic, opowiadając o swojej wizji na rozwój miasta oraz klimatycznej przyszłości Śląska.