Farma słoneczna w kształcie jelenia powstanie w Jeleniej Górze

Jakiś czas temu pisaliśmy o ciekawym fotowoltaicznym projekcie prosto z Chin, gdzie wybudowano farmę fotowoltaiczną w kształcie przypominającym pandę. Pomysł ten miał zwrócić uwagę młodszych osób i przypomnieć im, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Okazuje się, że już niedługo w Polsce będziemy mogli poszczycić się zbliżonym projektem fotowoltaicznej farmy – drobną różnicą będzie tylko zwierzak. Powstanie ona w Jeleniej Górze i jak łatwo się domyśleć, będzie przypominać jelenia.

Za realizację fotowoltaicznego projektu odpowiedzialna jest firma Polski Solar S.A. Na obszarze o powierzchni 22 hektarów powstanie farma PV składająca się z 30 tysięcy paneli w dwóch kolorach – czarnym i niebieskim.  Planowo ma ona mieć moc 10 MW, co pozwoli na zasilenie energią elektryczną ok. 4,5 tysiąca gospodarstw domowych. Budowa ma rozpocząć się w czerwcu bieżącego roku, a całkowity koszt realizacji inwestycji będzie oscylować w granicach 37 milionów złotych.

„Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej”, mówi dyrektor generalny firmy Polski Solar, William Buba.

Fotowoltaika od Columbus Energy