Finowie będą inwestować w zielone projekty na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii oraz Nordic Environment Finance Corporation (NEFCO) utworzyli fundusz powierniczy o wartości sześciu milionów euro w celu realizacji projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii na Ukrainie. Stosowna umowa została podpisana 29 listopada br., o czym poinformowała na swojej stronie SAEE – Państwowa Agencja ds. Efektywności Energetycznej i Energooszczędności (ukr. Держенергоефективності).

Jak czytamy na stronie ukraińskiej agencji, fińsko-ukraiński fundusz powierniczy zapewni pomoc techniczną oraz źródło finansowania zielonych projektów na terytorium Ukrainy. Inwestycje te będą dotowane za pośrednictwem NEFCO. Głównym koordynatorem prac funduszu będzie Państwowa Agencja ds. Efektywności Energetycznej i Energooszczędności.

Ustalenia w zakresie współpracy Ukrainy i Finlandii sformułowano w memorandum o współpracy (MoU), które zostało podpisane przez fińskie MSZ oraz ukraińską agencję w styczniu 2017 roku.

Silne wsparcie finansowe z Finlandii z pewnością zachęci ukraińskich przedsiębiorców do wprowadzenia wysokiej jakości zielonych projektów” – powiedział Serhij Sawczuk, prezes SAEE.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że MSZ Finlandii wybrało NEFCO do zarządzania fińsko-ukraińskim funduszem powierniczym, biorąc pod uwagę duże doświadczenie tej korporacji w dziedzinie finansowania ekoprojektów na Ukrainie” – stwierdził dyrektor zarządzający NEFCO Magnus Rystedt. Podkreślił on, że obecnie NEFCO finansuje około sto pięćdziesiąt projektów obejmujących efektywność energetyczną oraz energię odnawialną na Ukrainie.

Jak informowaliśmy w artykule Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy o osiemnaście procent, co odpowiada 1320 MW. NEFCO podkreśla w informacji prasowej, że Ukraina wymaga wielu inwestycji w modernizację infrastruktury energetycznej oraz w efektywność energetyczną. Oczekuje się, że udział OZE w miksie energetycznym wzrośnie o jedenaście procent do 2020 roku.

Źródła: SAEE, NEFCO

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 15.11.

Wczoraj zachęcaliśmy do spacerów, dziś też to robimy, ale tylko w niektórych miastach. Smog nie odpuszcza i po jednym dniu wytchnienia powraca. Apelujemy – nie palcie złej jakości paliwem i dbajcie o stan techniczny swoich samochodów.

Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.