rivian

Ford inwestuje 500 milionów dolarów w platformę Rivian

Amerykańska firma motoryzacyjna zmienia swoją strategię produkcji samochodów elektrycznych. Zainwestuje 500 milionów dolarów w firmę Rivian. W 2017 roku Rivian ogłosiło produkcję elektrycznego pick-up’a i SUV’a na platformie, która może być modyfikowana lub zaadaptowane przez inne firmy.  

Ford nabywa część udziałów amerykańskiej firmy zajmującej się branżą motoryzacyjną związaną ze zrównoważonym transportem – Rivian. Jak podaje dyrektor generalny Forda – Jim Hackett, na tej współpracy zyskają obydwie strony. Ford będzie mieć do dyspozycji nowe formy inteligentnych napędów i pojazdów, a Rivian skorzysta z fachowej wiedzy i zasobów Forda.  

Planem Forda jest opracowanie nowego pojazdu z platformą Rivian. Byłby to dodatek do istniejących już pojazdów elektrycznych. W 2020 roku ma powstać całkowicie elektryczny crossover inspirowany Mustangiem i pickupem F-150. Amerykańska firma zainwestuje 11 miliardów dolarów w pojazdy elektryczne i hybrydowe do 2022 roku. Nowa strategia Forda dotycząca pojazdów elektrycznych ma objąć tereny Europy i Chin.  

Firma Rivian wsparta ostatnio przez Amazon 700 milionami dolarów ogłosiła rozszerzenie swojej oferty o 6 pickupów, flotę SUV-ów o różnych rozmiarach oraz pojazdów elektrycznych dla firm. Samochód elektryczny firmy R1T zaprezentowany na LA Auto Show ma trafić do sprzedaży jesienią 2020 roku.  

Źródło: electrive.com, wikipedia.org

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Microsoft wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Efekt zaskoczy ekologów

Japoński oddział Microsoftu wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment nazywał się „Work Life Choice Challenge” i odbył się w sierpniu – pracownicy mieli dzień wolny w każdy piątek. W biurach prowadzone były videokonferencje, by oszczędzić czas na dojazd, a spotkania skrócono do 30 minut. Efektywność pracy osób zatrudnionych w Microsoft wzrosła o 40%.