Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak przetrwać na Księżycu na jego zasobach?

księżyc

Jak przetrwać na Księżycu na jego zasobach?

Czy gleba na Księżycu może zostać wykorzystana jako paliwo, a światło księżycowe umożliwi przetrwanie na satelicie Ziemi? Chiński zespół badawczy twierdzi, że odkrycia otwierają perspektywę dla dalszych podróży na Księżyc i życia na nim.

Reklama

Przetrwać na Księżycu

Chińscy naukowcy Uniwersytetu Nanjing, Yingfang Yao i Zhigang Zou, chcą zaprojektować system, który umożliwi wykorzystanie zasobów Księżyca tak, aby ludzie mogli przeżyć na satelicie bez użycia surowców ziemskich. Naukowcy twierdzą, że ich strategia nie wykorzystuje energii zewnętrznej, ale światło księżycowe, które może posłużyć do wytwarzania wody, tlenu i paliwa, które mogą podtrzymywać życie na bazie księżycowej. 

Naukowcy twierdzą, że dzięki systemowi będzie można wykorzystać księżycową glebę i promieniowanie słoneczne, dwa najbogatsze zasoby Księżyca i przekształcić je w paliwo i tlen. Zespół zaproponował strategię „fotosyntezy pozaziemskiej”. Księżycowa gleba miałaby służyć do procesu elektrolizy wody wydobywanej z Księżyca oraz gazów, wydychanych przez kosmonautów na tlen i wodór. 

Wykorzystujemy zasoby środowiskowe [Księżyca], aby zminimalizować ładunek rakiety. Nasza strategia zakłada scenariusz dla zrównoważonego i przystępnego cenowo, pozaziemskiego środowiska do życiamówi jeden z naukowców. – W niedalekiej przyszłości będziemy świadkami szybkiego rozwoju przemysłu załogowych lotów kosmicznych.

Gleba księżycowa

Chińczycy przeanalizowali próbkę gleby z Księżyca. Odkryli, że próbka zawierała związki i  substancje bogate w żelazo i tytan,  które mogą działać jako katalizator do wytwarzania pożądanych produktów, takich jak tlen za pomocą światła słonecznego i dwutlenek węgla.

Dwutlenek węgla wydychany przez podróżujących na Księżyc miałby być również przydatny – zgromadzony i połączony z wodorem, pochodzącym z elektrolizy wody z udziałem księżycowej gleby. 

W wyniku przeprowadzonych procesów powstałyby węglowodory, takie jak metan, które można wykorzystać jako paliwo. Zespół szuka okazji do przetestowania swojego systemu w kosmosie.

Wykorzystać energię satelity

Naukowcy już wcześniej szukali możliwości, aby przetrwać poza Ziemią. Jednak większość projektów wymagała zapewnienia źródeł energii z Ziemi, co powodowało dodatkowe obciążenie. Na przykład łazik Perseverance Mars NASA dowiódł, że można wykorzystywać dwutlenek węgla pochodzący z atmosfery Księżyca do wytwarzania tlenu, ale był on zasilany przez baterię jądrową.

Elektroliza wody

Elektrolizą nazywamy proces elektrochemiczny polegający na chemicznej przemianie składników elektrolitu, przebiegającej na elektrodach pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Podczas procesu energia elektryczna z zewnętrznego źródła prądu stałego zostaje przekształcona w energię chemiczną. 

Elektroliza wody pozwala uzyskać zielony, czyli praktycznie najczystszy wodór. Warunkiem, jest użycie energii odnawialnej do jego produkcji. Zatem wodór wytworzony przy pomocy energii słonecznej jest gazem zielonym, kluczowym w procesie dekarbonizacji.

Statek kosmiczny NASA Psyche na energię słoneczną. Zobacz niesamowitą technologię przyszłości:

źródło: sciencedaily.com, e-magazyny.pl, PWN

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.