Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zerowy VAT i prostsze procedury – branża apeluje o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce [aktualizacja]

pv

Zerowy VAT i prostsze procedury – branża apeluje o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce [aktualizacja]

Fotowoltaika potrzebuje wsparcia. Polacy chcą korzystać z czystej i taniej energii, a nie z finansującego zbrodnie rosyjskiego gazu. Branża apeluje do władz o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce, czyli uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń fotowoltaicznych, a nie blokowanie rozwoju zielonej energetyki.

B1
Reklama

Potrzebujemy zmian, które pchną fotowoltaikę do przodu

Rosnące ceny energii prowokują zmianę dotychczasowych źródeł energii. Rosja kontynuuje agresję na Ukrainę, import surowców z kraju agresora pogłębia kryzys na całym kontynencie, a zmiany klimatu wymuszają natychmiastową reakcję obywateli i rządów. Transformacja energetyczna jest konieczna z wielu względów, ale wciąż brakuje rozwiązań i działań, które wesprą rozwój energetyki odnawialnej, w tym energii słonecznej. 

Trzeba podjąć działania, które rozwiną branżę fotowoltaiczną i zachęcą nie tylko gospodarstwa domowe, ale również firmy i instytucje do skorzystania z fotowoltaiki. 

Reklama

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej zainicjowało ogólnopolski apel skierowany do władz państwowych i parlamentarzystów, w którym znajdują się postulaty ułatwiające rozwój fotowoltaiki. Wyszczególniono, co może pomóc rozwojowi fotowoltaiki w Polsce.

  • Wprowadzenie zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji energii odnawialnej tj. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii.
  • Uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń fotowoltaicznych. Zwolnienia z procedury uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych.
  • Uznania za abuzywne klauzule wyłączające możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych przez spółkę obrotu.
od lewej Jacek Biskupski Krzysztof Kwiatkowski Maciej Borowiak Emil Mucinski Mieczyslaw Kasprzak Mariusz Banasiak
Podpisanie apelu o wsparcie rozwoju fotowoltaiki w Polsce

11 maja 2022 roku zawiązana została szeroka koalicja wspierająca rozwój fotowoltaiki w Polsce, zapowiadane jest też stworzenie think tanku, który działać będzie na rzecz branży. Apel podpisano w sprawie natychmiastowych zmian w przepisach prawa, dotyczących ułatwień w rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Potrzeba rozpędzenia energetyki odnawialnej w Europie jest pilna, jak nigdy dotąd. Ale biomasa leśna tylko pogłębi nasze kłopoty klimatyczne:

Prosumenci kształtują rynek OZE

To właśnie energetyka prosumencka w głównym stopniu przyczynia się do obecnego kształtu rynku fotowoltaicznego w Polsce. W 2021 roku przyłączono prawie 400 tys. nowych mikroinstalacji, co przełożyło się na 3 GW mocy. Na koniec roku 2021 moc z PV wynosiła ponad 6 GW. Już w pierwszym kwartale 2022 roku przyłączono ok. 152,8 tys. nowych mikroinstalacji –  33 380 w styczniu, 44 578 w lutym oraz 74 859 w marcu. Łącznie w Polsce mamy już milion prosumentów. Na duży wzrost montażu instalacji miała z pewnością nowa nowelizacja ustawy o OZE. Tzw. net-billing wzbudził wiele kontrowersji. 

Dowiedz się więcej o net-billingu.

Jednym z powodów obaw rynku i odbiorców energii było obniżenie krótkoterminowych zysków z fotowoltaiki. Wpływ na to mają mieć m.in. aktualne wysokie ceny energii, którą trzeba będzie kupować bez dotychczasowego systemu upustów. Wprowadzona zostanie także opłata dystrybucyjna, jednak z 15% rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami. W związku z tym kilka firm zaproponowało ofertę bilansowania 1:1.

źródło: mat. prasowy

fot. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.