1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zerowy VAT i prostsze procedury – branża apeluje o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce [aktualizacja]

pv

Zerowy VAT i prostsze procedury – branża apeluje o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce [aktualizacja]

Fotowoltaika potrzebuje wsparcia. Polacy chcą korzystać z czystej i taniej energii, a nie z finansującego zbrodnie rosyjskiego gazu. Branża apeluje do władz o konieczne narzędzia dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce, czyli uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń fotowoltaicznych, a nie blokowanie rozwoju zielonej energetyki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Potrzebujemy zmian, które pchną fotowoltaikę do przodu

Rosnące ceny energii prowokują zmianę dotychczasowych źródeł energii. Rosja kontynuuje agresję na Ukrainę, import surowców z kraju agresora pogłębia kryzys na całym kontynencie, a zmiany klimatu wymuszają natychmiastową reakcję obywateli i rządów. Transformacja energetyczna jest konieczna z wielu względów, ale wciąż brakuje rozwiązań i działań, które wesprą rozwój energetyki odnawialnej, w tym energii słonecznej. 

Trzeba podjąć działania, które rozwiną branżę fotowoltaiczną i zachęcą nie tylko gospodarstwa domowe, ale również firmy i instytucje do skorzystania z fotowoltaiki. 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej zainicjowało ogólnopolski apel skierowany do władz państwowych i parlamentarzystów, w którym znajdują się postulaty ułatwiające rozwój fotowoltaiki. Wyszczególniono, co może pomóc rozwojowi fotowoltaiki w Polsce.

  • Wprowadzenie zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji energii odnawialnej tj. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii.
  • Uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń fotowoltaicznych. Zwolnienia z procedury uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych.
  • Uznania za abuzywne klauzule wyłączające możliwość zakupu energii ze źródeł odnawialnych przez spółkę obrotu.
od lewej Jacek Biskupski Krzysztof Kwiatkowski Maciej Borowiak Emil Mucinski Mieczyslaw Kasprzak Mariusz Banasiak
Podpisanie apelu o wsparcie rozwoju fotowoltaiki w Polsce

11 maja 2022 roku zawiązana została szeroka koalicja wspierająca rozwój fotowoltaiki w Polsce, zapowiadane jest też stworzenie think tanku, który działać będzie na rzecz branży. Apel podpisano w sprawie natychmiastowych zmian w przepisach prawa, dotyczących ułatwień w rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Potrzeba rozpędzenia energetyki odnawialnej w Europie jest pilna, jak nigdy dotąd. Ale biomasa leśna tylko pogłębi nasze kłopoty klimatyczne:

Prosumenci kształtują rynek OZE

To właśnie energetyka prosumencka w głównym stopniu przyczynia się do obecnego kształtu rynku fotowoltaicznego w Polsce. W 2021 roku przyłączono prawie 400 tys. nowych mikroinstalacji, co przełożyło się na 3 GW mocy. Na koniec roku 2021 moc z PV wynosiła ponad 6 GW. Już w pierwszym kwartale 2022 roku przyłączono ok. 152,8 tys. nowych mikroinstalacji –  33 380 w styczniu, 44 578 w lutym oraz 74 859 w marcu. Łącznie w Polsce mamy już milion prosumentów. Na duży wzrost montażu instalacji miała z pewnością nowa nowelizacja ustawy o OZE. Tzw. net-billing wzbudził wiele kontrowersji. 

Dowiedz się więcej o net-billingu.

Jednym z powodów obaw rynku i odbiorców energii było obniżenie krótkoterminowych zysków z fotowoltaiki. Wpływ na to mają mieć m.in. aktualne wysokie ceny energii, którą trzeba będzie kupować bez dotychczasowego systemu upustów. Wprowadzona zostanie także opłata dystrybucyjna, jednak z 15% rabatem na opłatach zmiennych dystrybucyjnych dla energii wprowadzanej do sieci oraz zmagazynowanej przez osoby i podmioty niebędące przedsiębiorcami. W związku z tym kilka firm zaproponowało ofertę bilansowania 1:1.

źródło: mat. prasowy

fot. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.