Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika – Płock produkuje czystą energię

Fotowoltaika – Płock produkuje czystą energię

Płock to miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Malowniczy krajobraz tworzony przez szeroką dolinę Wisły sprawia, że miejscowość jest atrakcyjna także dla turystów. Jednak historyczna stolica Mazowsza wciąż zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem, które nie sprzyja ani mieszkańcom, ani odwiedzającym.  Władze dostrzegając problem starają się walczyć ze smogiem. Ich pomysł na czysty Płock to fotowoltaika!

Reklama

Płock – zabytki, klimat i nasłonecznienie

Płock położony jest w województwie Mazowieckim na Wisłą, w Kotlinie Płockiej. Miasto było historyczną stolicą Mazowsza oraz Polski w latach 1079 –1138. W mieście znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Należą do nich: Zamek Książęcy wybudowany w XIV wieku, Bazylika Katedralna wzniesiona w 1144 r., Świątynia Miłosierdzia i Miłości wybudowana w latach 1911- 1914, Mała Bożnica wzniesiona w latach 1810-1822, a także wiele innych obiektów sakralnych. W Płocku znajduje się również jedna z najstarszych szkół średnich, wybudowana w 1180 r. – Małachowianka.

Klimat Płocka zaliczany jest do umiarkowanego chłodnego, na co wpływa położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu miasta. W okresie od kwietnia do października występuje największe nasłonecznienie, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 21°C. Natomiast w lutym, marcu i listopadzie Słońce świeci mniej intensywnie. Rocznie występuje tu ok. 540 mm opadów. Płock jest wystarczająco nasłonecznionym miastem, aby produkować w nim prąd za pomocą fotowoltaiki. Dlatego w mieście, jak i okolicach można zauważyć pojawiające się coraz liczniej instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika na szkołach w Płocku

W Płocku w ramach zadania realizowanego przez gminną spółkę – Inwestycje Miejskie, na pięciu obiektach użyteczności publicznej powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 140,42 kW. Dzięki własnym elektrowniom słonecznym 3 przedszkola, żłobek i szkoła podstawowa mogą znacznie obniżyć koszty funkcjonowania placówek. Według prezesa spółki na pięciu budynkach rocznie można zaoszczędzić nawet do 100 tys. złotych. Fotowoltaika jest też w Płocku jedną z form realizacji założeń gospodarki niskoemisyjnej. Władze chcą w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

image 40

Popularność fotowoltaiki w Płocku rośnie

Mieszkańcy Płocka dostrzegli w fotowoltaice korzyści zarówno ekonomiczne jak i środowiskowe, dzięki temu popularność elektrowni słonecznych w mieście stale rośnie. Pan Jerzy postawił na panele monokrystaliczne Full Black od Columbus, dzięki nim już od kilku miesięcy produkuje darmową energię ze słońca. Podwyżki cen prądu mu nie zagrażają, a Pan Jerzy zyskał niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

image 41

Fotowoltaika zasila także gospodarstwo domowe pana Wiesława z Płocka. Panele fotowoltaiczne zostały tu zainstalowane ponieważ właściciele mieli dość rosnących kosztów energii. Co więcej aspekt środowiskowy również nie był im obojętny. Teraz dzięki fotowoltaice klienci Columbusa przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza jednocześnie oszczędzając. Naturalne źródło energii, oszczędności na rachunkach i bezobsługowość systemu to tylko niektóre z zalet docenionych przez gospodarzy.

image 39

Jeśli jesteś z okolic Płocka i zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną – umów się z doradcą Columbus.

Fotowoltaika – zasada produkcji prądu

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się fotowoltaika. Płock to kolejne miasto, które podjęło działania mające na celu wspieranie środowiska naturalnego, m.in. za pomocą zestawów fotowoltaicznych. Elementem odpowiedzialnym za przechwytywanie promieni słonecznych są panele fotowoltaiczne, które można zauważyć na dachach. Dach to w większości przypadków to najmocniej nasłonecznione miejsce. W przypadku dachu o spadzie ok. 40°, montaż paneli jest dość prosty. Natomiast na dachu płaskim, niezbędne są specjalne uchwyty, aby panele były ustawione pod optymalnym kątem względem promieni słonecznych. Dzięki temu osiągają największą wydajność.

Istnieje jednak kilka przeszkód, przez które umieszczenie paneli na dachu nie jest możliwie, np.: pękająca dachówka, azbest, słabe i próchniejące krokwie dachowe, duża liczba kominów lub okien dachowych, zacieniony dach (np. gdy dom stoi obok bloku lub wysokich drzew). Dlatego w takich przypadkach specjalista przeprowadza wizję lokalną i wybiera miejsce na gruncie o maksymalnym nasłonecznieniu.

Do gruntu zostaje przytwierdzona specjalna konstrukcja nośna, przeznaczona do montażu paneli. Taką samą metodę stosuje się w przypadku, gdy powierzchnia dachu jest zbyt mała do zamontowania kompletu paneli. Odpowiednie miejsce usytuowania paneli sprawia, że fotony z promieni słonecznych zostają przechwycone przez ogniwa. Elementy te składają się z płytek krzemowych (ujemnej i dodatniej) oraz znajdują się w panelach. Taka reakcja sprawia, że elektrony w ogniwach zaczynają się poruszać i wywołują różnicę potencjału między warstwami płytek krzemowych. Dzięki temu powstaje prąd stały, który trafia do inwertera – urządzenia, które przetwarza go w prąd zmienny, potrzebny do zasilania domowej instalacji. Prosument, czyli osoba produkująca energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, może odprowadzać jej nadwyżki do publicznej sieci. Ma to najczęściej miejsce w okresie letnim, gdy instalacja wytwarza nadmiar energii. Natomiast zimą, gdy produkcja prądu jest niższa, prosument może korzystać ze skumulowanych zapasów prądu.

Płock należy do miast, w którym panele na dachach ,,wyrastają” w szybkim tempie, co świadczy o tym, że miasto propaguje działania proekologiczne. Warto pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w mniejszych ilościach, nawet w pochmurne dni – w tym również w zimie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.