Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika w biznesie: od oszczędności do przewagi konkurencyjnej. Remigiusz Piwowarski dyrektor ds. rozwoju w EDP Energia Polska [WYWIAD]

Fotowoltaika w biznesie: od oszczędności do przewagi konkurencyjnej. Remigiusz Piwowarski dyrektor ds. rozwoju w EDP Energia Polska [WYWIAD]

Odnawialne źródła energii nie od dziś napędzają polską gospodarkę i z roku na rok mają w niej coraz większy udział. Jednak transformacja energetyczna stawia także duże wyzwanie dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wykorzystać OZE, aby ekologiczną drogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku? Remigiusz Piwowarski, dyrektor ds. rozwoju w EDP Energia Polska opowiada o możliwościach rozwoju firmy dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Reklama

ŚwiatOZE.pl: Polska osiągnęła rekordowe wyniki w produkcji energii z OZE.

Czy mógłby pan przybliżyć, jakie znaczenie mają te dane dla rozwoju przemysłu w Polsce?

Remigiusz Piwowarski: Na sam początek warto podać liczby – ta produkcja z OZE wynosi w ostatnich latach od 20 do 25% produkcji energii w elektroenergetyce. To jest bardzo dużo. Jeszcze 10 czy 15 lat temu ten udział był znikomy. Jeżeli zaś chodzi o impact na branżę, (…) wydaje mi się, że jest już widoczny. Przede wszystkim, w kontekście niższych cen za energię, do których mają dostęp te firmy, które zdecydowały się na inwestycje w odnawialne źródła energii. (…) wzrost udziału OZE w miksie energetycznym jest czymś niezwykle ważnym (…).

(…) W jaki sposób firmy mogą wykorzystać dynamiczny rozwój OZE, aby zyskać przewagę konkurencyjną?

Myślę, że są trzy czynniki, w jaki sposób dzięki OZE można uzyskać przewagę konkurencyjną.(…) Pierwszą z tych przewag  jest obniżenie kosztów energii elektrycznej. Jeżeli mówimy o zwrocie z inwestycji, to przy obecnych cenach energii elektrycznej ten zwrot wynosi od 5 do 7 lat, co jest relatywnie niskim okresem zwrotu. (…) Drugi czynnik to zarządzanie ryzykiem. Oczywiście, są prognozy dotyczące tego, jak ceny energii będą się kształtować za 5 czy 10 lat. Natomiast nikt tego nie wie. My przychylamy się do stanowiska, że te ceny energii będą rosnąć ze względu na regulacje Unii Europejskiej oraz miks energetyczny. Natomiast jeżeli ma się u siebie odnawialne źródło energii, to jako przedsiębiorca będzie się wiedziało, jaki koszt energii będzie  za lat 10 czy 15. Trzeci czynnik (…) to możliwość szerszej współpracy z graczami, kontrahentami zagranicznymi. Oni bardzo często wymagają czy to podzespołów, czy to usług, które produkowane są przy ograniczonej emisji CO2, przy ograniczonym śladzie węglowym i instalacje fotowoltaiczne umożliwiają (jego) obniżenie (…) 

Unia Europejska wprowadza coraz bardziej ambitne regulacje dotyczące emisji CO2. Jak te zmiany wpływają na polski przemysł? 

Przede wszystkim, czeka nas wzrost kosztów energii, jeżeli chodzi o produkcję przemysłową. (…) I nie mówię, że one są negatywne, bo są to zmiany prawne idące w bardzo dobrym kierunku. Natomiast w Polsce przy naszym miksie energetycznym, nadal bardzo mocno opartym  na źródłach i jednostkach węglowych, jest to problem. 

(…) czy inwestycja w alternatywne źródła energii pomaga firmom spełniać wymogi takie jak nowe przepisy dotyczące (…) zrównoważonego rozwoju(…) obowiązek raportowania ESG (…)?

Z pewnością, jeżeli chodzi o spełnianie norm ESG, to inwestycja) w odnawialne źródła energii jest czymś, co może pomóc polskim przedsiębiorstwom. Przypomnijmy, że ESG stanowią trzy filary mające wpływ przedsiębiorstwa na otoczenie zewnętrzne, to jest filar environmental, czyli środowiskowy, filar social, czyli filar społeczny, traktowanie interesariuszy, pracowników, kontrahentów oraz filar governance, czyli filar zarządzania ładem korporacyjnym i tutaj odnawialne źródła energii na pewno wpływają na ten pierwszy filar, filar środowiskowy, ograniczają nasz ślad węglowy, no i pomagają w raportowaniu ESG pokazać, że prowadzimy tutaj aktywne działania (…)

Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu inwestycji w OZE?

Bardzo dobre pytanie! Cieszę się, że ono pada, ponieważ nie zawsze są to proste projekty (…), zwłaszcza jeżeli chodzi o duże instalacje. Wydaje mi się, że pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, żeby zakontraktować partnera, który ma szerokie doświadczenie w obszarze budowy instalacji fotowoltaicznych. To nie może być firma, która istnieje od roku, od 5 lat. Dobrze, jeżeli jest to firma, która ma uprzednie np. międzynarodowe doświadczenie. Ponadto, warto dobierać sobie partnerów, którzy będą z nami nie za rok, nie za dwa, ale za lat 20. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.