Sektor fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce ma się doskonale i dynamicznie się rozwija

Jak wynika z danych za trzeci kwartał zeszłego roku, w tym okresie w Polsce dołączono do sieci 3898 nowych prosumentów. Całkowita moc nowych instalacji wynosi 22,66 MW. To wyniki podobne do uzyskanych w poprzednich kwartałach i w analogicznym okresie roku 2016.

Przez trzy pierwsze kwartały zeszłego roku do sieci dołączono ponad dziewięć tysięcy nowych instalacji prosumenckich o całkowitej mocy niemalże 60 MW. W III kwartale 2017 roku najwięcej prosumentów do swojej sieci dołączyli PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja – po około 1300 instalacji każdy. PGE zyskało 7,45 MW nowych mocy, a Tauron 7,1 MW.

Nie znamy jeszcze wyników za ostatni kwartał zeszłego roku, ale szacując na podstawie poprzednich lat, będzie on najpewniej słabszy niż trzy pierwsze kwartały. Wynik roczny wskazuje na odrobinę niższą liczbę i moc instalacji niż w roku 2016. W tamtym roku podłączono do sieci prawie piętnaście tysięcy mikroinstalacji o mocy całkowitej ponad 91 MW. To bardzo duża liczba, zważywszy, że pod koniec 2015 roku w naszym kraju działało 4,45 tysięcy mikroinstalacji o mocy całkowitej 32 MW. Na koniec III kwartału zeszłego roku liczby te wyglądały znacznie lepiej – 28,5 tysiąca mikroinstalacji o mocy do 40 kW i mocy całkowitej 182,5 MW.

Mikroinstalacje w Polsce to niemalże wyłącznie systemy fotowoltaiczne, jak podają wszyscy operatorzy.

Foto: Columbus Energy

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Zamiast paneli fotowoltaicznych sprzedawali drewniane palety

Następny artykuł

„Antysmogowa” taryfa w praktyce: dużo hałasu o nic

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,
%d bloggers like this: