Francja walczy z plastikiem – butelki nienadające się do recyklingu będą droższe

Władze Francji planują zaostrzyć przepisy związane w wykorzystywaniem tworzyw sztucznych przez producentów, w tym zwykłego plastiku. Przede wszystkim butelki nadające się do recyklingu będą o wiele tańsze, niż te zwykłe.

Zmiana regulacji prawnych będzie dotyczyła przede wszystkim kwestii finansowych. Sekretarz stanu w Ministerstwie Przemiany Ekologicznej i Solidarnej, Brune Poirson, poinformowała francuskie media, że rząd planuje podnieść podatki związane ze składowaniem śmieci oraz obniżyć wszelkie obciążenia finansowo-podatkowe dla branży recyklingowej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jest to dobra decyzja i impuls dla firm przetwórstwa odpadów, takich jak Veolia lub Suez, które – jak informuje agencja Reuters – wcześniej apelowały o takie zmiany dla dobra rozwoju recyklingu we Francji. ​​Na początku 2019 roku rząd przedstawi dodatkowe i konkretne środki walki z zanieczyszczeniem tworzywem sztucznym.

Francja już w 2016 roku zapowiedziała wprowadzenie zakazu używania plastikowych słomek, kubków oraz talerzy od stycznia 2020 roku, ale rząd Emmanuela Macrona odrzucił plany związane z wprowadzeniem m.in. dodatkowych opłat na plastikowe butelki. Poirson uważa, że zbyt szybkie narzucenie nowych przepisów może doprowadzić do reakcji obronnych. Istotne jest stopniowe wprowadzanie zmian. Istnieje wątpliwość, czy sama „dobra wola” Francuzów wystarczy, by w 2025 roku całkowicie przejść na tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu.

Według danych Reutersa, Francja obecnie recyklinguje około 25% plastikowych śmieci, co jest drugim, najgorszym wskaźnikiem w Europie. Dla przykładu Eurostat podaje, że udział ten w Niemczech czy w Holandii wynosi około 50%.

Lider francuskiej sprzedaży E.Leclerc zapowiedział, że do końca pierwszego kwartału 2019 roku zamiesza wycofać ze sprzedaży zestawy plastikowych sztućców i naczyń. Produkty te zostaną zastąpione naczyniami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi kubkami i talerzami wykonanymi z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, takich jak karton lub bambus.

Źródło: Reuters