Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja wyłącza oświetlenie miejskie nocą. Oszczędza prąd przez wojnę w Ukrainie

Francja wyłącza oświetlenie miejskie nocą. Oszczędza prąd przez wojnę w Ukrainie

Kryzys energetyczny wymusza konieczność oszczędzania energii i rozważnego korzystania z surowców. Francja, która do tej pory była wielkim eksporterem prądu, w ostatnim czasie mierzy się z jego niedoborem i podejmuje różnorodne działania w zakresie jego oszczędzania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ograniczenia w korzystaniu z prądu

Francja zaczęła wprowadzać ograniczenia w korzystaniu z prądu, aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne. Początkiem lipca dwa nakazy ogłosiła minister ds. transformacji ekologicznej Agnes Pannier-Runacher. Pierwszy dotyczy zamykania drzwi w klimatyzowanych lokalach. W miastach takich jak Bourg-en-Bresse, Lyon, Besançon i Paryż od połowy lipca obowiązują dekrety miejskie, na mocy których klimatyzowane sklepy muszą zamykać drzwi pod karą grzywny w wysokości 750 euro. Nakaz ma zostać rozszerzony na cały kraj.

Drugie ograniczenie dotyczy podświetlanych reklam, szyldów czy neonów. Mogą świecić tylko w określonych godzinach – maksymalnie do godziny 1:00 w nocy. Zakaz dotyczy obszarów poniżej 800 tys. mieszkańców. Lotniska i stacje są z niego zwolnione. Za niestosowanie się do przepisu grozi ok. 1500 euro kary.

Oszczędności w administracji publicznej

To nie jedyne ograniczenia we Francji. Pod koniec lipca Premier Francji Elisabeth Borne wystosowała oficjalne pismo do ministrów, w którym zażądała wprowadzenia oszczędności energetycznych w podlegających im budynkach administracji publicznej. W zaleceniach jest m.in. zakaz używania klimatyzacji, jeśli temperatura w pomieszczeniu wyniesie poniżej 26°C oraz zakaz włączania ogrzewania, jeśli temperatura nie spada poniżej 19°C. W piśmie jest również mowa o zamykaniu budynków, w których jest włączona klimatyzacja lub ogrzewanie i zainstalowaniu termostatów. Szefowa rządu zachęca również do zrównoważonego transportu – komunikacji zbiorowej, wspólnych przejazdów lub dojazdów rowerem.

Energia we Francji 

Na sytuację, w jakiej znalazła się Francja wpłynęło kilka czynników. Pierwszym jest ograniczona praca elektrowni jądrowych, które odpowiadają za prawie 70% wytwarzanej w tym kraju energii. Część z nich przechodzi zaplanowane kontrole, w innych odnotowano korozje w orurowaniu, co doprowadziło do włączenia 12 bloków. Z powodu suszy również elektrownie wodne produkują połowę mocy. W stabilizacji sieci miał pomóc gaz, jednak z powodu sankcji nałożonych na Rosję, ograniczono jego dostawy.

Czy neony zgasną w innych miastach Europy?

Czy takie rozwiązania to działanie doraźne czy może być stosowane długofalowo, również w innych krajach? Czas pokaże. Na ten moment nie wiemy nic o wprowadzeniu nakazów zamykania drzwi w klimatyzowanych pomieszczeniach i gaszenia reklam świetlnych w innych państwach europejskich. Chociaż rządzący mogliby wziąć to pod uwagę. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Wygaszanie reklam świetlnych w godzinach nocnych jest dobrym pomysłem. Sami w tym roku wprowadziliśmy rozwiązania pozwalające wygaszać w godzinach nocnych nasze systemy nośników typu backlight oraz Digital Citylightów i Digital Cityscreenów, co znacząco przyczyni się do oszczędności, redukcji CO2 i zmniejszenia zjawiska tzw. smogu świetlnego. Działania te będziemy rozszerzać w 2023 roku. Nieco bardziej złożona jest kwestia reklamy na citylightach, które są częścią wiat przystankowych. Decyzje w tym zakresie wymagają więc szerszego kontekstu i większego namysłuskomentowała nam sprawę Grażyna Gołębiowska, dyrektor marketingu w firmie AMS.

Premier Mateusz Morawiecki zachęca też Polaków do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”.

– Przeznaczamy kolejne miliardy złotych na program ocieplania naszych domów, ocieplania budynków, pomieszczeń – po to, żeby zmniejszyć rachunki mówił podczas jednego ze spotkań.

źródła: eprimefeed.com, bbc.com, wysokienapiecie.pl, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.