Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rusza Czyste Powietrze Plus. Polski Alarm Smogowy: to zabieg marketingowy, nie realna pomoc

Rusza Czyste Powietrze Plus. Polski Alarm Smogowy: to zabieg marketingowy, nie realna pomoc

Od 15 lipca można składać wnioski w ramach programu Czyste Powietrze Plus. Premier Morawiecki apeluje do Polaków o przygotowanie się na nadchodzący sezon grzewczy i korzystanie z dofinansowania. Tymczasem Polski Alarm Smogowy podkreśla, że to nie rozwiąże problemu i zwraca się do szefa rządu o potrzebne zmiany w programie, które m.in. uwzględnią inflację. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wystartował nabór wniosków dla programu Czyste Powietrze Plus 

Od 15 lipca osoby zainteresowane wymianą kotła i ociepleniem domu mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach rozszerzonego rządowego programu Czyste Powietrze Plus. Na co mogą liczyć wnioskodawcy?

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze zakłada możliwość przyspieszonego prefinansowania do 50% kosztu które musi ponieść wnioskodawca za wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku. Maksymalna kwota dotacji wynosi 79 tys. złotych. 

  • Komu przysługuje dofinansowanie Czyste Powietrze Plus? Gdzie złożyć wniosek? Więcej informacji znajdziesz tutaj: 

Morawiecki apeluje o przygotowanie na nadchodzący sezon grzewczy 

Tuż przed otwarciem programu premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Polaków z prośbą o korzystanie z rządowych programów na ocieplenie domów i wymianę kotłów. Podkreślił, że ocieplenie budynku oraz instalacja odnawialnych źródeł energii przynoszą odczuwalne oszczędności. 

Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym powiedział szef rządu

Rządzący zdają sobie sprawę, że to będzie trudna zima. Niedawno prezydent Andrzej Duda zaakceptował dopłaty do węgla, który jest już 5 razy droższy niż na początku roku. Wysokich rachunków za ciepło powinni się spodziewać Polacy korzystający z systemu ciepłownictwa.

Czy to wystarczy, aby ochronić obywateli przed kryzysem energetycznym?

Komisja Europejska przygląda się hipokryzji polskiego rządu 

W tym samym czasie, gdy rusza program Czyste Powietrze Plus, a szef rządu apeluje o ocieplanie domów i wymianę kotłów, minister środowiska i klimatu Anna Moskwa znosi normy jakości węgla i daje jednostkom samorządowym wolną rękę do odwołania uchwał antysmogowych. Co więcej, wydarzyło się to pomimo listu Komisji Europejskiej skierowanego do polskich władz, który wskazał na priorytet programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych. 

Działaniom polskiego Ministerstwa Środowiska i Klimatu przygląda się Komisja Europejska, która, według Wysokiego Napięcia, spodziewa się naruszenia Umowy Partnerstwa dot. wsparcia przez UE programu Czyste Powietrze. Polska jest największym beneficjentem spośród państw członkowskich, otrzymując aż 76 mld euro na realizację polityki zwiększającej efektywność energetyczną budynków. 

PAS: Czyste Powietrze Plus to bardziej zabieg marketingowy, niż realna pomoc

Według Polskiego Alarmu Smogowego zmiany, które proponuje nowa odsłona dofinansowania Czyste Powietrze to jedynie pozory i zabieg marketingowy. Eksperci zwracają uwagę, że przy najwyższym od 25 lat poziomie inflacji i wysokich kosztach termodynamizacji, propozycja rządu nie rozwiąże problemów większości beneficjentów. W szczególności najuboższych, którzy wsparcia potrzebują najbardziej. 

Gdyby kilka lat temu rząd zaczął na poważnie traktować efektywność energetyczną, to dziś zużycie węgla w gospodarstwach domowych nie wynosiłoby 9-11 milionów ton rocznie lecz mniej niż 5 milionów. Nie musielibyśmy teraz desperacko szukać po świecie brakujących kilku milionów ton węglamówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Rząd udaje, że inflacji nie ma 

Pomimo rekordowego poziomu inflacji, która wpływa na kieszeń wszystkich mieszkańców Polski, ceny w programie Czyste Powietrze nie były aktualizowane od 2018 roku. Nowa odsłona proponuje jedynie zwiększenie maksymalnej kwoty dotacji o 10 tys. złotych dla najuboższych gospodarstw domowych, czyli zaledwie 30% spośród beneficjentów. To oznacza, że za obecną kwotę dofinansowania zrobimy dwa razy mniej, podkreśla Polski Alarm Smogowy. 

Mam wrażenie, że Czyste Powietrze Plus to bardziej zabieg marketingowy, niż realna pomoc dla gospodarstw domowych. Problemy, które zostały zidentyfikowane przez ekspertów wiele miesięcy temu, tj. spadek realnej wartości dotacji na skutek szalejącej inflacji czy zubożenie społeczeństwa, wciąż pozostają lekceważone przez Ministerstwo Klimatudodaje Andrzej Guła.

Od początku programu ceny niektórych materiałów używanych do ocieplania domu wzrosły nawet dwukrotnie. W roku 2021 średnia cena wykonania termodynamizacji budynku warstwą styropianową wzrosła o 34%, wynosząc 199 zł za m2. 

Innym problemem, na który wskazuje Polski Alarm Smogowy jest brak zmian w progach dochodowych, które zmieniły się przez podwyżki płac minimalnych oraz inflację. 

Untitled 3
Poziomy finansowania programu Czyste Powietrze Plus

Polski Alarm Smogowy apeluje o podniesienie dotacji 

PAS wystosował apel skierowany do szefa rządu Mateusza Morawieckiego o pilne zmiany w programie Czyste Powietrze Plus. Ich zdaniem ministerstwo zignorowało zalecenia ekspertów i propozycji usprawnienia dotacji, które przyniosą realne wsparcie w poprawie efektywności energetycznej polskich domów. Polski Alarm Smogowy domaga się m. in.:

  • urealnienia poziomów dotacji oraz progów dochodowych, 
  • mocniejszego wsparcia dla efektywności energetycznej, 
  • zmiany zasad prefinansowania, które wspiera wnioskodawcę, nie wykonawcę, 
  • kampanii społecznej promującej poprawę efektywności energetycznej, 
  • bonów na audyt energetyczny, 
  • powołania pełnomocnika ds. efektywności energetycznej i czystego powietrza. 

Pełną treść apelu do Premiera Morawieckiego można przeczytać na stronie Polskiego Alarmu Smogowego

Stan energetyczny polskich domów jest w fatalnym stanie. Pomimo czteroletniego wsparcia przez program Czyste Powietrze nadal kopci aż 1,7 mln pieców, a 30% domów nie jest w żaden sposób ocieplonych. 

Źródła: Polski Alarm Smogowy, Wysokie Napięcie

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.