Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francuski gigant mleczarski oskarżony o zanieczyszczanie rzek przez lata

Lactalis

Francuski gigant mleczarski oskarżony o zanieczyszczanie rzek przez lata

Jak donosi The Guardian, firma produkująca wyroby mleczne, Lactalis, przez lata naruszała przepisy dotyczące ochrony środowiska. Przeprowadzone dochodzenie ujawniło, że produkty mleczne uwalniane do przyzakładowych rzek przyczyniły się do śmierci ryb i niszczenia ekosystemu wodnego. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dochodzenie ujawniło zaniedbania

Według najnowszego raportu organizacji pozarządowej Disclose największa francuska firma mleczarska wielokrotnie w ciągu ostatniej dekady zanieczyszczała okoliczne rzeki. 

Podczas ponad rocznego dochodzenia Disclose odkrył, że 38 zakładów produkcyjnych firmy we Francji naruszyło przepisy dotyczące ochrony środowiska. Według raportu wiązało się to głównie z uwalnianiem do rzek pochodnych mleka, które mogą prowadzić do masowej śmierci organizmów wodnych. Poza tym fabryki miały też wypuszczać do wód produkty uboczne z oczyszczalni ścieków. 

Wśród rzek, o których zanieczyszczenie podejrzewa się Lactalis, są jedne z najbardziej znanych w kraju, m.in. Loara w okolicy Saint-Florent-le-Vieil, Véronne w regionie Owernii, Seiche przepływającą przez Bretanię oraz Isère tuż przy parku przyrody Vercors. 

– Informacje, które udało nam się zebrać, ujawniają ogromny skandal związany z zanieczyszczeniem środowiska – stwierdził współredaktor naczelny Disclose, Geoffrey Livolsi. – Częstotliwość zanieczyszczenia stawia przed nami pytania, czy firma faktycznie potrafi i chce przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się także, że w niektórych regionach Lactalis zignorował ostrzeżenia administracji co do nieprawidłowego gospodarowania ściekami. 

Podczas dochodzenia zbadano działalność 60 z ok. 70 zakładów produkcyjnych przedsiębiorstwa. Okazało się, że ponad połowa z nich nie przestrzegała przepisów krajowego kodeksu środowiskowego w okresie od 2010 roku do dnia dzisiejszego. 

Stanowisko firmy

Lactalis określa się jako światowy lider w branży mleczarskiej. Jest właścicielem marek na całym świecie i zatrudnia ok. 80 tys. osób w 94 krajach. Jego obroty wynoszą 18,5 mld euro. W Polsce znany jest przede wszystkim dzięki markom Président i Galbani. 

W oświadczeniu skierowanym do The Guardian firma stwierdziła:

W ciągu ostatnich kilku lat Grupa Lactalis poczyniła wiele działań na rzecz ochrony środowiska. Każdego roku znaczące zasoby są przeznaczane na ciągły proces doskonalenia. Grupa Lactalis przyznaje, że istnieją tymczasowe zaniedbania. Z tego powodu wdrożyła ambitny plan inwestycyjny, aby te zaniedbania nigdy się nie powtórzyły. W ciągu ostatnich 10 lat wiele zakładów zostało objętych programem modernizacji. 

Firma dodała, że zainwestowała 60 mln euro w ulepszenie swoich oczyszczalni ścieków. 

Rzeki Francji czyste do olimpiady

Tego typu zaniedbania wychodzą na jaw z powodu planowanego przez rząd oczyszczania rzek we Francji. Za cel postawiono sobie zapewnienia bezpieczeństwa podczas pływania w Sekwanie do czasu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. 

Publikacja raportu Disclose w poniedziałek (19 października) wywołała lawinę apelów o zaostrzenie istniejących przepisów i skuteczniejsze egzekwowanie ich przestrzegania. 

Obecny system regulacji i kontroli przedsiębiorstw stwarzających zagrożenie dla środowiska naturalnego jest zupełnie przestarzały i nieefektywny – powiedziała Suzanne Dalle z Greenpeace France. – Firmy zanieczyszczające środowisko przyczyniają się do zmian klimatu. Konieczne jest pilne zaostrzenie przepisów, kontroli i związanych z nimi sankcji. 

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.