Freyr planuje budowę fabryki baterii zasilaną… wiatrakami

Norweska firma Freyr przygotowuje się do budowy fabryki baterii litowo-jonowych, która ma powstać na północy Norwegii. Norwegowie planują wytwarzać każdego roku baterie o pojemności 32 GWh. W planach jest zlokalizowanie farmy wiatrowej obok fabryki, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji baterii.

Pierwsza fabryka baterii ma powstać w gminie Rana, którą firma Freyr planuje zasilać z farmy wiatrowej o mocy 600 MW. Koszt farmy wyceniany jest na około 5 mld koron. Projekt jest w fazie planowania i pozyskiwania finansowania w wysokości około od 16 do 18 mld koron. W przypadku uzyskania środków na budowę produkcja baterii o pojemności 16 GWh zostałaby uruchomiona w 2023 roku. Torstein Dale Sjotveit prezes Freyr oszacował, że całość inwestycji zostanie sfinansowana z długu w około 50-70%. Dotychczas spółka pozyskała 7,25 mln euro przyznane przez unijny fundusz EIT InnoEnergy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Norweski przemysł coraz częściej wykorzystuje energię pozyskaną z farm wiatrowych

Systematycznie podpisywane są długoterminowe umowy z operatorami farm wiatrowych, które mają zapewnić stabilne i konkurencyjne ceny energii w regionie. W 2018 roku norweska firma Hydro Energi AS podpisała umowę z deweloperem Green Investment Group, która jest określana w globalnej branży OZE jako najdłuższa komercyjna umowa PPA. Kontrakt ma zapewnić Hydro Energi AS roczne dostawy energii na poziomie 0,3 TWh w latach 2012-2031 oraz 0,55 TWh w latach 2031-2050. Norwegowie przyznają, że dzięki podpisaniu umowy z Green Investment Group zabezpieczyli roczne dostawy energii wiatrowej na poziomie 4,5 TWh, zaczynając od 2021 r.