Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

FuturE-MOB – konferencja Koła Naukowego AGH Solar Plane

FuturE-MOB – konferencja Koła Naukowego AGH Solar Plane

18 kwietnia w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH odbędzie się organizowana przez Studenckie Koło Naukowe AGH Solar Plane konferencja o tematyce elektromobilności oraz energii odnawialnej. Jej nazwa – FuturE-Mob  – ma obrazować jak wielką wagę ma praca twórców nowych technologii. W programie znalazły się wystąpienia prelegentów, chcących podzielić się własnym doświadczeniem. Portal Świat OZE objął wydarzenie patronatem medialnym.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Potencjał pojazdów z napędem elektrycznym

Celem konferencji jest przedstawienie możliwości zastosowania pojazdów z napędem
elektrycznym, a w szczególności potencjału konstrukcji, jakimi są tworzone przez zespół samoloty. Jej organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe AGH Solar Plane działające przy Wydziale Energetyki i Paliw
na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Celem koła jest stworzenie bezzałogowego, autonomicznego samolotu napędzanego energią słoneczną, którego lot będzie trwał nieprzerwanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Działalność koła opiera się także na promowaniu alternatywnych źródeł energii oraz ich współpracy z najnowszymi technologiami.

Okazją do promocji alternatywnych źródeł energii w nauce i przemyśle będzie konferencja skupiająca specjalistów z zakresu elektromobilności. Jest to obszar dynamicznie rozwijający się i mający coraz większe znaczenie w sektorze transportu. Celem organizatorów jest przedstawienie możliwości zastosowania pojazdów z napędem elektrycznym. 

Co w programie konferencji?

Podczas wydarzenia wystąpi:  

Agata Rzędowska – „Kto się boi samochodów elektrycznych?” – Dziennikarka motoryzacyjna, redaktorka naczelna LadyInGreen.Tech, jedyna polska jurorka konkursu Women’s World Car of the Year. Wyróżniona w 2021 roku za cykl podcastów o elektromobilności nagrodą e-Mobility Media Awards. Znalazła się w gronie piętnastu propagatorek zrównoważonego transportu „Remarkable Women in Transport 2022” – międzynarodowej inicjatywy Transformative Urban Mobility Initiative. Jako jedyna osoba z Polski odbyła dwumiesięczny staż w Norsk elbilforening, największej na świecie organizacji elektromobilnej, mającej swoją siedzibę w Norwegii. Od 2019 roku prowadzi w Polskim Radio RDC audycję „Szybkie wózki”.

Marek Brzeżański – „Rozwój źródeł napędu pojazdów” –  Absolwent Politechniki Krakowskiej, specjalność „Samochody i Ciągniki”, obecnie kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych. W swojej pracy zajmuje się poszukiwaniem rozwiązań i systemów zmniejszających emisję toksycznych składników spalin. Prowadzi badania nad nowymi systemami napędu pojazdów. Autor ponad 110 publikacji, 7  wypromowanych doktorantów. Ukończył staże naukowe w Niemczech – Ruhr Universitat Bochum, Instytut FEV – Aachen oraz Austrii – Instytut AVL – Graz.

Wojciech Blecharczyk – „Czy smartcity ma coś wspólnego z elektromobilnością?” – doktor nauk o ziemi, wykładowca akademicki. W jego obszarze zainteresowań znalazły się zagadnienia dotyczące zarządzania środowiskiem, Smart City / Smart Villages, kształtowania oraz waloryzacji środowiska. Były samorządowiec trzech kadencji 2002-2014, biegły sądowy ds. ochrony środowiska, rzeczoznawca ds. ochrony przyrody,  wiceprezes ZG LOP 1998-2008, wiceprzewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej 2007-2013, Członek Green Mayors Association, Alumni Polska oraz PKOL. Prezes Izby Gospodarczej „RH plus” w Krakowie. Promotor strategii Smart City / Smart Villages. Autor artykułów i publikacji z zakresu waloryzacji środowiska, Smart City, samorządu i turystyki.

Poza prelegentami zewnętrznymi usłyszymy również przedstawicieli Kół Naukowych
Akademii Górniczo-Hutniczej:

Eko-Energia – „Projekt ‘Perła, czyli samochód elektryczny zasilany energią słoneczną” – Eko-Energia to jedno z największych kół naukowych działających na AGH w Krakowie. W swoim portfolio posiada liczne projekty konstrukcyjne i badawcze z zakresu energetyki odnawialnej. Do największych osiągnięć zespołu należy budowa dwóch innowacyjnych przydomowych turbin wiatrowych. Obecnie zespół
Eko-Energii wychodzi naprzeciw zagrożeniom klimatycznym tworząc samochód elektryczny napędzany energią słoneczną „Perła”. Projekt zakłada stworzenie komfortowego w użytku, funkcjonalnego pojazdu przystosowanego do ruchu drogowego. Cały pojazd zostanie od początku do końca zaprojektowany i wykonany przez członków Koła, w powszechnie stosowanych standardach automotive. 

AGH Solar Boat – „Od śrubki do wodowania, czyli budowa i innowacyjność wyścigowej łodzi solarnej ‘Celka’” – działające od 2015 roku koło naukowe, zrzeszające ponad 80 osób z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Studentów łączy jeden cel – budowa zeroemisyjnych, wyścigowych łodzi elektrycznych wykorzystujących w 100% energię słoneczną. Dotąd członkowie zbudowali w 2017 roku „Baśkę” oraz w 2021 roku „Celkę”, nagradzane w Europie łodzie, które pchnęły naprzód branżę wodnej elektromobilności.  Od 2021 roku w kole rozwija się projekt łodzi autonomicznej, tworzonej w celu badań batymetrycznych i wspierania naukowców w walce ze skutkami zmian klimatu. Zastosowane w łodziach autorskie systemy sieci neuronowej i wizji, przetestowane m.in. na zawodach w Stanach Zjednoczonych, powodują, że „R.O.B.U.R” czy „Barka” to unikalne na skalę Polski projekty. 

E-Moto AGH  – „Motocykle elektryczne, czyli elektromobilność na torze wyścigowym” – projekt studencki E-Moto AGH działa przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest to zdeterminowany do pracy i pełen pasji do motoryzacji zespół zajmujący się konstruowaniem motocykli elektrycznych. Celem jego działań jest nie tylko propagowanie alternatywnych źródeł energii, ale również pokazywanie, że można tworzyć wielkie rzeczy wspólnie dzieląc się wiedzą. Startując na jednym torze z motocyklami spalinowymi, zespół chce pokazać zalety napędów elektrycznych, ale przede wszystkim porównać stosowane przez niego rozwiązania do tych tradycyjnych.  

AGH Space Systems –  „Łazik Kalman i zastosowane w nim rozwiązania” – AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego, takich jak rakiety, łaziki planetarne, czy gondole balonów stratosferycznych. Ich pełna pasji i zapału praca zaowocowała wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej, czego przykładem jest m.in. zdobyte w 2023 roku 1. miejsce na zawodach International Rover Challenge, a także 3. miejsce w Spaceport America Cup 2022 oraz 1. miejsce w European Rover Challenge 2022. Zespół regularnie startuje też w krajowych konkursach inżynierskich, zajmując w nich czołowe miejsca. Oprócz wystąpień na zawodach, badania prowadzone przez członków zespołu prezentowane są na licznych konferencjach naukowych, takich jak 2023 AIAA Science and Technology Forum and Exposition, czy 7th International Conference on Mechanical Engineering and Robotics ICMERR. 

Pełny program ze szczegółami wydarzenia FuturE-MOB znajduje się na stronie: http://solarplane.agh.edu.pl/futuremob/

Miejsce wydarzenia: Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH, pawilon D-16 (ul. Kawiory 30, 30-055 Kraków)

Bilety: Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza na stronie internetowej wydarzenia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.