Gdzie wyrzucić poświąteczne odpady?

Święta, święta i po świętach. Były prezenty, miła atmosfera i mnóstwo jedzenia, a zostały wspomnienia i… odpady. Papier do pakowania, stłuczone bombki, wypalone świece, opakowania po czekoladzie i papierki po cukierkach. Jeśli zastanawiacie się, do jakiego pojemnika należy je wrzucić, śpieszymy z podpowiedzią.

Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta. Większość osób nie ma problemu z odpowiednim przyporządkowaniem przedmiotów codziennego użytku tj. papierowych opakowań, słoików i szklanych butelek czy puszek po konserwach. Dylematy pojawiają się przy przedmiotach niecodziennych.

Choinka

Niewielkich rozmiarów choinkę sztuczną wrzucamy do pojemnika na plastik i metal (żółty), a dużą zawozimy do punktu zbiórki odpadów komunalnych. Choinkę naturalną z korzeniami, która przetrwa święta, możemy zatrzymać do wczesnej wiosny i przesadzić do ziemi. Tę bez korzeni tniemy na mniejsze kawałki i wrzucamy do pojemnika na odpady zielone lub na kompostownik.

Ozdoby choinkowe

Zbite bombki, podobnie jak np. stłuczony talerz powinny trafić do śmieci zmieszanych (czarny kosz), gdyż nie nadają się do recyklingu. Do kosza na szkło wrzucamy tylko szkło opakowaniowe (słoiki, butelki). Ozdoby plastikowe możemy wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne (żółty), a te papierowe do papieru (niebieski). Natomiast suszone plasterki pomarańczy czy cytryny do bio, bo to dekoracje wykonane z żywności.

Światełka choinkowe

Jak wszystko, co działa na prąd lub baterie, również światełka z choinki to elektrośmieci. Dlatego powinniśmy wyrzucić je do pojemnika na elektroodpady – znajdziecie je m.in. w marketach i centrach handlowych. Więcej o elektrośmieciach pisaliśmy tutaj.

Świece

Każdego rodzaju świece – te w szklanych opakowaniach, tealighty w aluminiowych oprawkach czy znicze zawsze wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane (czarny). Podobnie jak zapałki i draskę potrzebne do ich odpalenia. Pudełko po zapałkach ląduje natomiast w pojemniku na papier (niebieski).

Opakowania po słodyczach

Sreberka po czekoladzie i papierki po cukierkach wrzucamy do odpadów zmieszanych. Nie są one bowiem ani papierem, ani tworzywem sztucznym. Jeśli czekolada zapakowana jest dodatkowo w kartonik to powinien on trafić do makulatury.

Koperty i kartki

Kartki pocztowe, widokówki i koperty bez elementów foliowanych, lakierowanych lub dodatkowych materiałów innych niż papier, np. plastik czy guma wrzucamy do pojemnika z makulaturą (kosz niebieski). W przypadku koperty z folią bąbelkową oddzielamy folię od papieru, a następnie folię wrzucamy do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne, papier – do niebieskiego na makulaturę.

Jeśli zastanawiasz się do jakiego pojemnika wrzucić dany przedmiot, możesz to sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce.