Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie zaparkować hulajnogę elektryczną? Gorzów Wielkopolski planuje specjalne koperty 

Gdzie zaparkować hulajnogę elektryczną? Gorzów Wielkopolski planuje specjalne koperty 

Porozrzucane hulajnogi elektryczne to zmora wielu polskich miast. Z tym problemem postanowił się zmierzyć Gorzów Wielkopolski. Władze miasta we współpracy z operatorami sieci e-hulajnóg uzgodniły lokalizacje kilkunastu specjalnie oznaczonych kopert, na których mają być parkowane dwukołowce.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Gorzów Wielkopolski „posprząta” hulajnogi elektryczne?

Osoby, które wynajmują e-hulajnogi często zostawiają je na miejskich chodnikach, placach zabaw czy drogach, utrudniając ruch pieszym i samochodom. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się specjalnie wyznaczone miejsca dla popularnych dwukołowców.

W czwartek rzecznik Gorzowa Wielkopolskiego Wiesław Ciepiela przedstawił projekt kopert, w obrębie których  użytkownicy mieliby pozostawiać wynajęte hulajnogi elektryczne. Miejsca te mają być wyraźnie oznaczone i usytuowane na terenie całego miasta.

– Problem źle zaparkowanych, czy nawet porzuconych hulajnóg, jest problemem ogólnopolskim. Liczymy, że dzięki naszej współpracy z firmami wypożyczającymi te pojazdy oraz wyznaczeniu miejsc do ich parkowania uda się to uporządkowaćstwierdził rzecznik.

Wydział Dróg gorzowskiego magistratu dopiero będzie ogłaszał przetarg w tej sprawie, więc na szczegóły będziemy musieli jeszcze poczekać.

Wiedeń też weźmie się za hulajnogi elektryczne

Podobnie jak Gorzów Wielkopolski, tak i stolica Austrii w 2023 roku chce uregulować korzystanie z e-hulajnóg. W planach jest wprowadzenie limitu elektrycznych hulajnóg dopuszczonych w dzielnicach centralnych, wprowadzenia stałych miejsc parkingowych i stref ograniczonego ruchu oraz zakazu parkowania na chodnikach.

Dotychczas w ścisłym centrum było do dyspozycji łącznie 2500 elektrycznych dwukołowców.  Zgodnie z nowymi przepisami będzie to 500 e-hulajnóg, a w dalszych dzielnicach 1500.

Zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych w Polsce

Aby poruszać się e-hulajnogą w naszym kraju, nie trzeba mieć szczególnych uprawnień. Jedynie młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą używać e-hulajnogi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego.

W jaki sposób należy użytkować hulajnogi elektryczne w Polsce? Od 2022 roku nie można poruszać się e-hulajnogą po jezdni, jeśli dozwolona prędkość pojazdów jest na niej wyższa niż 30 km/h.

Najlepiej elektrycznego dwukołowca użytkować na ścieżce dla rowerów. Złamanie przepisów użytkując hulajnogę elektryczną może skutkować mandatem wynoszącym 100 złotych.

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.