Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To będzie rekordowy rok dla OZE. Spodziewajmy się 440 GW nowych mocy 

To będzie rekordowy rok dla OZE. Spodziewajmy się 440 GW nowych mocy 

Rok 2023 zakończy się rekordowym wzrostem energii odnawialnej w historii – wynika z najnowszej prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Wzrost OZE ma być większy o ponad 30%, co przełoży się na 440 GW nowych mocy. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

107 GW nowych mocy OZE w 2023 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała najnowsze prognozy odnośnie globalnego rozwoju mocy odnawialnych źródeł energii. Okazuje się, że nadchodzące miesiące mogą nas pozytywnie zaskoczyć. MAE zakłada, że rok 2023 zakończymy z historycznym rekordem nowych mocy OZE. Do grudnia br. mają one zwiększyć się o 440 GW, co oznacza 30% wzrost w porównaniu do poprzedniego, kryzysowego roku. To mniej więcej tyle samo, co moc zainstalowana w Niemczech i Hiszpanii łącznie. 

Dynamiczny wzrost OZE będzie dotyczył największych rynków na świecie, czyli przede wszystkich Europy, Stanów Zjednoczonych, Indii i Chin. Ostatni kraj ma w nadchodzących miesiącach umocnić swoją pozycję lidera odnawialnych źródeł energii, a w konsekwencji odpowiadać za blisko 55% globalnego przyrostu OZE w obecnym i następnym roku. 

Globalny kryzys energetyczny udowodnił, że odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla nie tylko czystych, ale także bezpiecznych i bardziej przystępnych cenowo dostaw energii. Dlatego rządy podejmują wysiłek, aby szybciej je wdrożyć. Jednakże osiągnięcie silniejszego wzrostu oznacza również sprostanie niektórym kluczowym wyzwaniom. Polityka powinna dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, a my musimy modernizować i rozbudowywać sieci energetyczne, aby w pełni wykorzystać ogromny potencjał energii słonecznej i wiatrowej skomentował wyniki raportu Fatih Birol, dyrektor MAE. 

Największy wzrost zanotuje fotowoltaika 

Elektrownie słoneczne będą stanowić  ⅔ wszystkich mocy OZE przyłączonych w 2023 roku, a dokładnie 287 z przewidywanych 440 GW. Co więcej, oczekuje się, że będą nadal dynamicznie rosły w następnym roku. W efekcie produkcja energii z fotowoltaiki ma wynieść 1 000 GW. 

A to nie wszystkie z sukcesów fotowoltaiki, które MAE przewiduje w 2023 roku. Światowe wydatki na projekty słoneczne mają dobić rekordowej sumy i wynieść ok. 382 miliardy dolarów. Tymczasem prognozowane inwestycje związane z wydobyciem ropy naftowej będą kosztować o 11 mld mniej. To pierwsza taka sytuacja w historii, gdy na energię ze słońca globalna gospodarka przeznaczy więcej pieniędzy niż na ropę.

Niemały wzrost czeka również energetykę wiatrową. Prognozy wskazują, że rok 2023 przyniesie 107 GW nowych mocy z elektrowni lądowych i 17 GW z elektrowni morskich, co oznacza aż 70% większy wzrost niż w roku poprzednim. Jedną z głównych przyczyn tego gwałtownego wzrostu to ukończenie wielu dużych projektów w Chinach opóźnionych przez pandemię COVID-19. Dalsze etapy rozwoju energetyki wiatrowej zależy od tego, czy rządy będą w stanie ułatwić wydawanie pozwoleń i projektowanie nowych elektrowni. Jeśli potrzebne działania nie zostaną zrealizowane, prawdopodobnie rozwój wiatraków spadnie o 5% w 2024 roku. 

Wojna powodem przyspieszenia 

Regionem, dla którego MAE prognozuje nawet 40% większy wzrost niż zakładano pierwotnie to kraje Unii Europejskiej. Sytuacją, która ma wpływ na ten stan rzeczy to inwazja Rosji w Ukrainie i związane z nią wzrosty cen energii elektrycznej. 

W konsekwencji w ciągu ostatni 18 miesięcy kraje europejskie wprowadziły więcej zmian, które mają ułatwić rozwój OZE niż w ciągu całej poprzedniej dekady! A to będzie miało realny przekład na ekonomiczne korzyści. MEA szacuje, że konsumenci energii elektrycznej w UE zaoszczędzą nawet 100 mld euro w latach 2021-2023 właśnie dzięki nowym elektrowniom fotowoltaicznym i wiatrowym. 

Źródło: iea.org

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.