Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigafabryka ogniw PV powstanie na Śląsku

pv

Gigafabryka ogniw PV powstanie na Śląsku

Już za 3 lata ruszy praca gigafabryki ogniw fotowoltaicznych – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej. Na Śląsku będą produkowane ogniwa krzemowe w technologii nowej generacji TOPcon. To bardzo ważna inwestycja, która zmieni krajowy rynek OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowe szanse

W tym celu powołano spółkę celową GIGA PV S.A. Wartość inwestycji to blisko 1 miliard złotych. Dzięki temu projektowi, Polska otwiera się na możliwość dynamicznego rozwoju branży OZE w kraju. Budowa fabryki daje też nowe możliwości osobom szukającym zatrudnienia. Szczególnie teraz, w okresie przemian energetycznych, o pracę w zakładzie będą mogli starać się wszyscy ci, którzy byli zatrudnieni w sektorze górniczym. Zakład powstaje na Śląsku, na obszarach pogórniczych.

Nowa technologia PV

W kraju będziemy produkować zaawansowane krzemowe ogniwa fotowoltaiczne w technologii TOPcon. Z założeń ekspertów wynika, że ta konstrukcja ma przewyższać jakością popularne ogniwa PERC, które są obecnie produkowane na dużą skalę, szczególnie na azjatyckim rynku. Polskie produkty mają trafić na rynek krajowy, a także do innych, europejskich państw.

Niezależna produkcja

Przewiduje się, że budowa potrwa do 2024 roku i wtedy też rozpocznie się produkcja nowych ogniw. IEO przewiduje, że zakład będzie produkował około 5% rocznych inwestycji fotowoltaicznych na terenie Unii Europejskiej. Dla Polski budowa gigafabryki oznacza pokrycie blisko 50% rocznego przyrostu mocy z instalacji fotowoltaicznych. Liczba jest więc imponująca, a co niezwykle ważne, budowa krajowego zakładu przyniesie też i inne korzyści. Przysłuży się środowisku, ograniczając emisję z transportu azjatyckich ogniw do Europy. Według analityków, to bardzo ważne posunięcie Polski w kierunku większej niezależności na rynku odnawialnych źródeł energii.

Dobra perspektywa

W planach budowy zakładu i podczas opracowywania najlepszej technologii uwzględniono opinie ekspertów z krajowych i europejskich placówek. Uczestniczyli w nich specjaliści z Politechniki Warszawskiej, a także eksperci z Instytutu Fraunhofera, czy Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France. Spółka GIGA PV liczy, że rozmowy przyniosą jak najlepszy efekt końcowy.

Gigafabryka to kolejny krok Polski do osiągnięcia bardzo potrzebnej zmiany – zarówno energetycznej, jak i ekologicznej. Rezygnacja z węgla i wdrożenie coraz większej ilości źródeł energii odnawialnej oraz naprawa gospodarki to kluczowe kwestie, o jakich rozmawia się dzisiaj w kraju. 

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.