Tańsza energia słoneczna dla wszystkich, czyli co zachęca ludzi do montażu fotowoltaiki

Do niedawna panele fotowoltaiczne na dachach budynków kojarzyły się z technologią czystej energii, na którą mogły sobie pozwolić sobie zamożne gospodarstwa. Można spodziewać się, że ceny tego rozwiązania będą coraz niższe wraz z rozwojem branży, ale istnieją i inne skuteczne rozwiązania propagowania tej ekologicznej formy energii. Naukowcy przyjrzeli się, co skłania ludzi do decyzji o montażu ogniw PV.

Oszczędność

Z instalacji fotowoltaicznych i energii słonecznej korzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i publiczne instytucje, duże firmy, czy zakłady produkcyjne. Gospodarstwa domowe, które mają niskie lub średnie dochody, będą mogły również skorzystać z rozwiązań, bazujących na źródle energii odnawialnej. Konsumentów zachęca m.in. możliwość leasingu, kampanie na rzecz czystej energii, dofinansowania z programów rządowych, a także… instalacja zamontowana na dachu sąsiada.

Badanie przeprowadzone przez NREL (National Renewable Energy Laboratory) wykazało, że mniej więcej połowa osób, które zdecydowały się na zainstalowanie energii słonecznej w Kalifornii, New Jersey, Nowym Jorku i Arizonie w latach 2014-2016, uznała oszczędności za główny czynnik, skłaniający do montażu ogniw PV.

Analiza 

Zespół naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory zbadał, jakie narzędzia przekonują konsumentów i co może wpłynąć na decyzję o montażu instalacji niezależnie od dochodów mieszkańców. Niektóre gospodarstwa korzystały z dotacji do montażu, inne z dzierżawy paneli PV, pożyczek na zakup paneli, czy w ramach podatku od nieruchomości. W USA obserwuje się wzrastający trend na rynku energii słonecznej. Dokumentuje się tu spadek cen i wzrost liczby instalacji na amerykańskich dachach. Rozwijający się trend obserwowany jest szczególnie w Kalifornii, Hawajach, Karolinie Północnej, Florydzie i New Jersey. 

Programy wspierające

Prawdziwym motorem napędowym i motywatorem do montażu instalacji są właśnie programy rządowe, współfinansujące część instalacji. Przy efektywnym dialogu mieszkańców i rządu, łatwiej jest stworzyć korzystną dla wszystkich przyszłość. Przykładowo, amerykańscy samorządowcy stworzyli w 20 stanach 38 programów wspomagających gospodarstwa o niższych dochodach. Dzięki temu czysta energia ze słońca może zasilać więcej domów i instytucji, co prowadzi do zmniejszenia emisji i zanieczyszczeń powietrza. Przykładowo, stan Kalifornia przeznaczył 1 miliard dolarów na program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych.

Sektor zielonej energii to także nowe miejsca pracy i oczywiście niższe rachunki za prąd. Eksperci z branży i producenci fotowoltaiki zachęcają lokalne władze do inwestycji w tanią i bezpieczną energię.

Równowaga to podstawa

Producenci zastanawiają się, jak wejść na nowy rynek, a klienci o niższych dochodach szukają bezpiecznej, taniej i czystej alternatywy. Wygląda na to, że te dwie grupy mają wspólny cel, który jeśli poparty jest dodatkowymi środkami i pomocą rządową, może okazać się bardzo korzystny dla wszystkich.

źródło: ecowatch.com