Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

GIOŚ ze szkoleniami dla policjantów. Uczyli się o przestępstwach środowiskowych

GIOŚ ze szkoleniami dla policjantów. Uczyli się o przestępstwach środowiskowych

GIOŚ ze szkoleniami dla policjantów. Uczyli się o przestępstwach środowiskowych

Początek tego roku to wyjątkowe szkolenia dla policji w kilku polskich miastach. Eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska edukowali funkcjonariuszy w problematyce przestępstw środowiskowych, konkretnie tych związanych z gospodarowaniem i transportem odpadów. Szkolenia przeszli policjanci z dziewięciu miast.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Szkolenia dla policjantów o nielegalnych odpadach

“Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym” – taki tytuł nosił cykl szkoleń dla funkcjonariuszy policji prowadzony od początku tego roku przez ekspertów GIOŚ. Tegoroczne spotkania odbyły się w lutym, marcu i kwietniu. Objęły one Radom, Kielce, Lublin, Białystok i Warszawę. Ostatnie szkolenia w dniach 22 i 23 maja odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

– Walka z przestępczością środowiskową to jeden z priorytetów Inspekcji Ochrony Środowiska. Stawiamy na współpracę ze służbami i ciągłe podnoszenie kompetencji. Szkolenia to okazja do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie ścigania przestępstw przeciwko środowisku – podkreśla Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Szkolenia tego typu ruszyły już w maju ubiegłego roku, a ich celem jest podniesienie świadomości na temat najważniejszych zagrożeń w sferze ochrony środowiska. Adresatami spotkań są przede wszystkim funkcjonariusze policji zajmujący się zwalczaniem przestępczości środowiskowej.

“Priorytetem walka z przestępczością środowiskową”. Prawie 1200 wyszkolonych funkcjonariuszy

Wspomniane wyżej miejscowości nie są ostatnimi przystankami na trasie szkoleniowej ekspertów GIOŚ. W przeciągu kolejnego miesiąca spotkania odbędą się jeszcze w Rzeszowie i Katowicach. W ubiegłym roku przeszkolono również funkcjonariuszy z Gdańska, Olsztyna, Łodzi, Poznania, Szczecina, Wrocławia, Krakowa i Opola.

– Priorytetem Inspekcji Ochrony Środowiska jest dziś walka z przestępczością środowiskową. Liczba wspólnych zatrzymań nielegalnych transportów odpadów pokazuje, jak ważna jest współpraca w celu ujęcia sprawców takich przestępstw – podkreślał w ubiegłym roku Krzysztof Gołębiewski, ówczesny Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W latach 2019-2020 GIOŚ i policja zidentyfikowali ok. 400 miejsc nielegalnego gospodarowania odpadami. W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyliczyło 214 tego typu lokacji, które nie są odpowiednio zabezpieczone, a więc stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego szkolenie funkcjonariuszy w tym zakresie jest tak istotne.

Wśród tematów edukacyjnych spotkań znalazły się zadania i uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska, zagadnienia związane z “szarą strefą” w gospodarowaniu odpadami, a także aspekty kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów. Do końca czerwca GIOŚ planuje przeszkolić w ten sposób blisko 1200 funkcjonariuszy.

– A o nielegalnych składowiskach odpadów więcej pisaliśmy tu: MKiŚ: 214 miejsc nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów w Polsce

Źródła: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, portalsamorzadowy.pl, teraz-srodowisko.pl

Fot. Canva (Jupiterimages, NOWRAphotography)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.