Globalne ocieplenie może osłabić prędkość wiatru

Farmy wiatrowe są kluczowym elementem rozwiązania problemu wysokiej emisji zanieczyszczeń i zmian klimatycznych. Niestety ocieplenie się klimatu może spowodować drastyczny spadek ich wydajności na półkuli północnej – w USA, Wielkiej Brytanii i w basenie Morza Śródziemnego. Zyskać mogą na wietrzności jedynie regiony na półkuli południowej, np. wschodnia Australia.

Przeprowadzona analiza to pierwsze tego rodzaju badania poświęcone wpływowi zmian temperatury na wietrzność w różnych rejonach świata. Naukowcy, którzy realizowali ten projekt, odkryli, że do końca XXI wieku nastąpić mogą daleko idące zmiany w tym zakresie, jeśli temperatura będzie wzrastać.

W ostatniej dekadzie sektor wiatrowy urósł około pięciokrotnie, a spadające koszty prądu z energii wiatrowej sprawiły, że to źródło energii jest jednym z kluczowych, jeśli chodzi o redukcję spalania paliw kopalnych. Problem polega jednak na tym, że zmiany klimatu mogą zmniejszyć wietrzność – np. w środkowych stanach USA o około 20%.

„Zauważyliśmy spadek energii z wiatrów. Jednakże, nie oznacza to, że należy zaprzestać inwestowania w te systemy”, mówił Kristopher Karnauskas z University of Colorado Boulder. „Oznacza to jedynie, że musimy uwzględniać te zmiany w naszych dalszych planach”.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience. Do wyznaczenia zmian prędkości wiatrów wykorzystano ten sam model, z którego korzysta Organizacja Narodów Zjednoczonych przy szacowaniu wpływu zmian klimatycznych. Utrata wietrzności dotknie wiele krajów, poniżej znajdziemy zestawienie procentowe, pokazujące o ile spadnie wietrzność oraz moc generowana z systemów wiatrowych.

Największy spadek zaobserwowany może zostać w Japonii, gdzie budowa instalacji wiatrowych dopiero zaczyna przyspieszać. W Kraju Kwitnącej Wiśni moc z tych systemów zmniejszy się o około 58 kW, czyli jakieś 10%. Największa redukcja – procentowo – dotknie centralnego USA i będzie wynosić około 17%. W Wielkiej Brytanii wietrzność przyczyni się do redukcji mocy instalacji wiatrowych o około 5%.

Z drugiej strony globu moc produkcji wiatrowej może wzrosnąć. Liczby te są naprawdę imponujące, jak podają naukowcy w Australii zwiększenie wietrzności ma sięgnąć 23%, na wschodzie Brazylii około 35%, a na zachodzie Afryki około 40%.

źródło: theguardian.com