Gmina Pawłowice z czujnikami jakości powietrza

Gmina Pawłowice z czujnikami jakości powietrza

Wraz z nadchodzącą zimą coraz częściej zostają przekraczane wskaźniki zanieczyszczeń powietrza. Jeszcze kilkanaście lat temu myśl o zimie wywoływała raczej skojarzenia z białym puchem leżącym na ulicach, jednak nie da się zaprzeczyć, że także wtedy powietrze było zanieczyszczone, lecz informacje o tym fakcie nie były tak łatwo dostępne jak obecnie. W dzisiejszych czasach każdy może sprawdzić stan zanieczyszczeń chociażby za pomocą swojego smartfona, ponieważ już nawet małe gminy coraz częściej inwestują w potrzebną aparaturę do ich pomiaru. Jako pozytywny przykład takiej właśnie inicjatywy warto podać gminę Pawłowice.

W związku z nastaniem chłodniejszych dni stopniowo rozpoczyna się okres grzewczy, a co za tym idzie pogarsza się jakość powietrza, wynikająca ze spalania w piecach odpadów, słabej jakości paliw lub używania pieców zasypowych. Aby zobrazować i uświadomić mieszkańcom znaczenie problemu związanego z coraz gorszym powietrzem na terenie naszej gminy, w każdym sołectwie zamontowany został czujnik do badania stanu jakości powietrza – poinformował Urząd Gminy w Pawłowicach.

Każdy chętny może sprawdzić aktualny stan powietrza w tej gminie poprzez przeznaczoną do tego celu stronę internetową, zawierającą dane z zamontowanej aparatury. Można ją znaleźć pod adresem: https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.96216&longitude=18.70275&id=802, jak również skorzystać z niej poprzez odpowiednią aplikację na swoim urządzeniu mobilnym.