Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Grafenowa konwersja CO2

Grafenowa konwersja CO2

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest obecnie tematyką wielu badań prowadzonych przez uniwersytety na całym świecie. Bliźniaczym pomysłem jest wykorzystanie szkodliwego CO2 do celów przemysłowych lub produkcji paliwa. Jedno z ciekawych rozwiązań z tego obszaru zaproponowali ostatnio naukowcy z Indiana University.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Grafen to jeden z najbardziej perspektywicznych materiałów; jego unikalna struktura, przypominająca dwuwymiarowy plaster miodu, nadaje mu właściwości fizyczne odmienne od zwykłego węgla, którego grafen jest odmianą. Jako świetny, giętki przewodnik prądu elektrycznego znalazł już zastosowanie w budowie baterii i elektronice. Tym razem wykorzystano kompleks grafenowy do wytworzenia materiału, który byłby w stanie zredukować dwutlenek węgla do CO – tlenku węgla.

Tlenek węgla ma mnóstwo zastosowań. Palny, może stanowić ekologiczne źródło paliwa, jednocześnie jest substratem w wielu syntezach chemicznych i znalazł zastosowanie w procesach przemysłowych. Nowy pomysł zrodził się podczas prób tworzenia wydajnego, grafenowego ogniwa fotowoltaicznego. Zamiast niego powstał materiał, który absorbuje światło słoneczne, a następnie wykorzystuje jego energię do przekształcenia jednego związku chemicznego w inny.
Liang Shi-Li, dyrektor całego projektu zaznacza, że wykorzystanie kompleksów grafenowych do pochłaniania promieni słonecznych zostało już wcześniej zaprezentowane, jednak większość z tego typu wynalazków absorbowała jedynie ultrafioletowe spektrum, niewidzialne dla ludzkiego oka. Ich produkt ma możliwość wykorzystywania szerszego zakresu fal świetlnych, co znacznie zwiększa jego efektywność.

Obecnie trwają badania nad udoskonaleniem powstałego prototypu. Wykorzystano do jego budowy rzadki i kosztowny związek – Ren. To właśnie jego obecność pozwala na przekształcenie CO2 do tlenku węgla. Jednak już niedługo ma on być zastąpiony znacznie tańszym manganem, a sprawność absorpcji i konwersji samego ogniwa znacznie podniesiona. Przy okazji zespół skupi się nad rozwiązaniem pozostałych problemów, takich jak krótka żywotność grafenowego materiału.

Jeżeli inżynierom z Indiana University uda się doprowadzić wynalazek do opłacalności ekonomicznej, to jego zastosowanie może zrewolucjonizować ochronę środowiska. Szkodliwy CO2 może stać się dodatkowym źródłem energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.