Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greta Thunberg ze złą wróżbą dla świata w teledysku Pearl Jam

Greta Thunberg, Pearl Jam

Greta Thunberg ze złą wróżbą dla świata w teledysku Pearl Jam

Ciężko dziś znaleźć drugą tak młodą osobę, która budziłaby równie skrajne emocje co nastoletnia aktywistka ekologiczna Greta Thunberg. Jedni widzą w niej nadzieję na zmianę podejścia do problemów natury ekologicznej na świecie, drudzy narzędzie w rękach systemu. Tym razem Gretha Tunberg połączyła siły z legendarną grupą Pearl Jam.

Reklama

Retrograde to jeden z utworów tworzących najnowszy album grupy Pearl Jam, który ukazał się w 2020 roku pod nazwą Gigaton. 

Katastrofy ekologiczne w animowanym stylu

O ile same interpretacje tekstu, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, mogą być różne, o tyle sam teledysk nie pozostawia złudzeń – Pearl Jam porusza w nim między innymi temat zmian klimatycznych i roli człowieka w stopniowym wyniszczaniu Ziemi. 

W miarę trwania utworu naszym oczom ukazują się bardzo dobrze znane ostatnio obrazy. Są to między innymi powodzie, trzęsienia ziemi czy pożary w Australii. Wszystko utrzymane jest w konwencji ocierającej się o komiks. 

Przejmująca wizja, która już się sprawdza

Chociaż sama Greta pojawia się w teledysku tylko kilka razy, to trzeba przyznać, że patrząc na niego jako na całość, odgrywa tam kluczową rolę. Młoda aktywistka przedstawiona jest jako wróżka – to właśnie ona “pokazuje” widzowi, smutne obrazy świata, które przewijają się w teledysku. 

Zarówno wizualizację, w której gościnnie wystąpiła Greta Thunberg, jak i sam utwór można uznać nie tyle za wróżbę, ile za upomnienie. Trochę tak, jakby grupa Pearl Jam łącząc siły z młodą aktywistką chciała powiedzieć odbiorcom, że temu wszystkiemu co widzą na ekranie dałoby się zapobiec, gdyby tylko ktoś zareagował w porę.

Obraz i utwór nie pozostawiają również złudzeń co do tego, że teraz wszystkie te zmiany, które już nastąpiły, bardzo ciężko będzie zatrzymać. 

Interpretacja z gruntu ekologiczna 

Jednak to tylko jedna z możliwych interpretacji, więc zapewne znajdą się tacy, którzy ten “ekologiczny teledysk” będą postrzegać zupełnie inaczej. Utwór wraz z teledyskiem dostępny jest na oficjalnym kanale grupy Pearl Jam w serwisie YouTube. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.