Grzyb pochłaniający dźwięk

Grzyb pochłaniający dźwięk

Tłumi dźwięki, izoluje, można z niego stworzyć buty, torebki prêt-à-porter i ekologiczne trumny. Grzyby – nieoceniony składniki obiegu materii w przyrodzie. To także inspiracja dla wielu sektorów gospodarki o profilu ekologicznym.

Zamiast słuchawek 

W Instytucie Fraunhofera w Oberhausen w Niemczech stworzono koncept dźwiękoszczelnej powierzchni z wykorzystaniem grzybni. Zamiast słuchawek można skorzystać z funkcjonalności grzybów i stworzyć spersonalizowane pochłaniacze dźwięku. Co wyróżnia tę formę? Przede wszystkim organiczny i ekologiczny charakter. 

Grzybnia, to inaczej mówiąc, ciało grzybów. Jest budowana z rozgałęzionej strzępki lub wielu takich „nitek” skupionych w jednym miejscu. To właśnie one stały się punktem odniesienie dla niemieckich badaczy. U grzybów można wyróżnić stopnie organizacji budowy: z pojedynczej komórki, poprzez strzępkę, a następnie grzybnię powstaje owocnik (inaczej przetrwalnik). 

Naukowcy chcą wykorzystać poszczególne elementy grzybni do tworzenia organicznych pochłaniaczy dźwięków. Główną rolę w tym procesie mają odgrywać właśnie strzępki, czyli drobne, włókniste niteczki. 

Druk 3D – przyszłościowe rozwiązanie

Kierownik projektu, Julia Krayer od dawna pracuje z biomateriałami. Wraz z zespołem bada ich zastosowanie w życiu codziennym. W laboratorium w Oberhausen hodowane są własne strzępki, które miesza się organicznym, roślinnym podłożem wykonanym ze słomy, drewna, czy odpadów żywnościowych.

Następnie mieszanka jest formowana i drukowana 3D. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się pożądany kształt. Następnie strzępki rozprzestrzeniają się po podłożu, tworząc strukturę. Kiedy strzępki przebiją powierzchnię, ich odcisk suszy się w piecu (grzyb ginie w temperaturze od 225°C), aby zabić grzyba. Materiał, który powstał to właśnie dźwiękoszczelna ściana. Odpowiada ona funkcjonalnością swoim syntetycznym zamiennikom. Elastyczność grzybni pozwala na formowanie kształtów bez żadnych ograniczeń.

źródło: Instytut Fraunhofera

Inne zastosowania grzybów

Rozwój badań nad zastosowaniem biomateriałów w wielu dziedzinach życia i gospodarki zaowocował przełomowymi rozwiązaniami. Grzybnię można stosować jako zamiennik izolacji z włókna szklanego. Inne zastosowania grzybów to naczynia biodegradowalne, sektor kosmetyki (gąbki kosmetyczne), a nawet przemysł pogrzebowy.

Z kolei marki modowe chcą używać grzybni do produkcji ekologicznych i wegańskich alternatyw skóry – bez okrucieństwa. Przykładowo francuska marka Hermès, która w swoim asortymencie posiada około 30% produktów ze skór – między innymi strusia, czy pytona – planuje wyrób torebek z grzybni. I inne marki, np. Adidas, czy niekomercyjne, mikroprzedsiębiorstwa podążają za tym trendem, włączając biomateriały do codzienności.

źródło: hackaday.com