Naczynia z grzybni alternatywą dla plastikowych jednorazówek

Naczynia z grzybni alternatywą dla plastikowych jednorazówek

Projektanci zrzeszeni w pracowni Craft Combine w Seulu opracowali ekologiczne naczynia codziennego użytku stworzone z grzybni. W 100 % biodegradowalne mogą stać się doskonałą alternatywą dla jednorazowych, plastikowych naczyń.

Jednorazowe plastikowe naczynia, które są tanie w produkcji i wygodne w użyciu w ostatnich dziesięcioleciach zalały cały świat. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi naukowcy i projektanci coraz częściej przedstawiają nowe alternatywy dla plastikowych naczyń. Tym razem projektanci zrzeszeni w pracowni Craft Combine w Seulu opracowali metodę produkcji naczyń z grzybni.

Wspólnie z grupą naukowców, którzy zostali zaangażowani w prace nad projektem odkryli, że bakterie wchodzące w skład grzybni po połączeniu ze słomą tworzą twardą i bardzo wytrzymałą masę. Powstały w ten sposób biodegradowalny materiał projektanci umieścili w formach wykonanych w drukarce 3D. Dzięki temu udało się stworzyć serię naczyń o różnych kształtach i wielkościach, które sprawdzą się w każdej kuchni.

Powstała w ten sposób kolekcja pojemników, które do złudzenia przypominają wyroby ceramiczne. Dodatkowy atutem naczyń jest ich niepowtarzalny kształt – grzybnia rozwija się nieregularnie, dlatego niemożliwe jest nadanie dwóm pojemnikom identycznej formy. Ekologiczne naczynia mają więc unikalne różnice w fakturze, kolorze i kształcie. 

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.