Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Komunikują się podobnie jak my. Magiczny świat grzybów nadal nieodkryty

Komunikują się podobnie jak my. Magiczny świat grzybów nadal nieodkryty

Grzyby, tak jak inne organizmy wysyłają impulsy elektryczne, które są reakcją i formą komunikacji. Mykolodzy, zajmujący się analizowaniem tych niesamowitych organizmów, są pod wrażeniem roli, jaką pełnią w ekosystemach. Angielski inżynier doszedł do wniosku, że grzyby podobnie, jak ludzie i inne zwierzęta przesyłają do siebie złożone informacje.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Grzyby „mówią” po swojemu

Maczużnik, czyli Cordyceps militaris był jednym z pierwszych grzybów, jakie zostały poddane testom na obecność impulsów elektrycznych. Na University of the West of England w Wielkiej Brytanii sprawdzano, jak aktywność grzybów przekłada się na ich bardzo złożoną komunikację. 

Już nieraz mykolodzy badali funkcjonalność struktur grzybowych zwanych strzępkami. Jak się okazuje, przewodzą one impulsy elektryczne, a to zainteresowało profesora Andrew Adamatzky’ego z uniwersytetu w Bristolu. Badacz sprawdził, jakie sygnały elektryczne grzyby wysyłają do siebie nawzajem. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że “rozmowy” grzybów można analizować na podstawie podobieństwa do ludzkiej mowy.

X8d6LN ty CxhtFkc4zlPrWiaq i7oluQQ5Bdhfs IN4w3BzrDezdXokZh8uMrdVDZ Tm9Q5qwvW txFylg8
Grzyby pełnią kluczową rolę w ekosystemie, fot. unsplash

Grzybowa aktywność wydaje się być porównywalna z podobnymi strukturami występującymi w ludzkiej mowie. Zakładając, że impulsy mogą wpływać na inne czynności komórkowe w sieci grzybów, odkrycie to może rzucić nowe światło na ich komunikację.

Adamatzky wyszczególnił około 50 podstawowych reakcji i zaklasyfikował je jako kod językowy grzybów. Swoje odkrycie uważa za przełomowe zwłaszcza w kontekście coraz większej ilości badań udowadniających, jaka siła lecznicza drzemie w grzybach. Ponadto grzyby pochłaniają dźwięk, można zrobić z nich naturalne ściany w domu lub obuwie, a nawet… biodegradowalną trumnę. 

Zakładając, że skoki aktywności elektrycznej są wykorzystywane przez grzyby do komunikacji i przetwarzania informacji w sieciach grzybni, grupujemy dane skoki w słowa i przedstawiamy analizę językową oraz to, w jaki złożony sposób grzyby się komunikują pisze prof Adamatzky.

Za pomocą maleńkich mikroelektrod umieszczonych w grzybniach, obserwował aktywność elektryczną i rejestrował, które grzyby mają ich najwyższy poziom. Każdy rodzaj grzybów różnił się pod względem czasu trwania i długości skoków aktywności, przy czym niektóre z nich trwały aż do 21 godzin.

To nie mowa

Badania z Bristolu poddaje pod wątpliwość Dan Bebber z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii. Choć porównania z ludzką mową są godne uwagi, badania nie potwierdzają tego, że sieć grzybów może komunikować się impulsami-słowami. Choć oczywiście sieci grzybów potrafią wysyłać sygnały i ostrzeżenia przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. 

Choć to interesująca interpretacja jako język wydaje się nieco zbyt entuzjastyczna i wymagałaby znacznie więcej badań i testowania krytycznych hipotez mówił.

źródło: sicencealert.com, fot. główna unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.