Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hornsea Project Two

Hornsea Project Two

Leżąca 89 km od wschodniego brzegu Wielkiej Brytanii wielka farma wiatrowa, nazwana Hornsea Project Two, jest obecnie w fazie budowy realizowanej przez duńską spółkę Dong Energy. Projekt ma stać się największą elektrownią wiatrową na świecie. Zainstalowana moc wyniesie ponad 1 800 MW (stanowi to jedną trzecią całej mocy wszystkich elektrowni wiatrowych w Polsce). Planowaną produkcję ma zapewnić około 300 turbin o mocy 7 MW każda.

Prezes brytyjskiego oddziału Dong Energy Brent Cheshire ocenia, że nowa elektrownia zasili w prąd ponad 1.6 mln domów. Dodatkowo zaznacza, że obecność instalacji tej wielkości będzie miała duży wpływ na dalsze obniżki cen energii pochodzącej z przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. Prognozuje też ciągły wzrost mocy turbin, wspominając o planach firmy Vestas, która pracuje nad wytworzeniem turbin wiatrowych o mocy 10MW (obecnie w Polsce używane są 1-2MW).

Pomimo planów wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej firma ciągle realizuje plan utrzymania swojej dominacji na wyspach. Obecnie posiada w tamtych rejonach ponad 50% całości mocy zainstalowanej w Europie jako offshore (przybrzeżne instalacje energetyki wiatrowej).

Vestats opiera się na badaniach zadowolenia społecznego, w którym przytłaczająca większość obywateli Wielkiej Brytanii wypowiedziała się pozytywnie na temat “wiatraków”, które są obecnie głównym źródłem energii odnawialnej. Tamtejsze społeczeństwo ceni je za brak emisji dwutlenku węgla i większe bezpieczeństwo w porównaniu do konkurencyjnych elektrowni jądrowych.

Pomysł jest kontynuacją wcześniejszego projektu firmy, Hornsea Project One, czyli farmy wiatrowej o mocy 1 200 MW. Mimo, iż Hornsea Project Two będzie gotowa dopiero w 2020 roku Dong Energy już w chwili obecnej wychodzi z projektem Hornsea Project Three, która ma pobić dotychczasowy rekord i osiągnąć ponad 2 400 MW zainstalowanej mocy (to prawie połowa całości mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych znajdujących się w Polsce).

Jeżeli Wielka Brytania utrzyma tempo przyrostu mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych, w 2020 roku zrealizuje swój cel w kwestii OZE – czyli 10% udział energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.