Hrojsman: W 2020 roku Ukraina będzie niezależna energetycznie

Premier Ukrainy, Wołodymyr Hrojsman, wyraził przekonanie, iż Ukraina jeszcze w 2020 roku będzie państwem niezależnym energetycznie.

Opracowujemy wykorzystanie energii słonecznej na południu Ukrainy, gdzie są najbardziej korzystne warunki pogodowe – napisał Hrojsman w poście opublikowanym na portalu Facebook.

Ukraiński polityk jako analogiczny przykład podał elektrownię w Besarabii, która funkcjonuje od 2013 roku i dostarcza energię do 1100 gospodarstw domowych. Większe elektrownie słoneczne na Ukrainie są zlokalizowane także w takich miastach, jak Winnica, Chersoń oraz Chmielnicki.

Jesteśmy zdecydowani, aby do 2020 roku stać się w pełni niezależnym energetycznie państwem – podkreślił ukraiński premier.

Źródła: Ukrinform

1 comment
  1. a u nas rozbudowują elektrociepłownię w Opolu która daje 8-10% zapotrzebowania krajowego na energię, Węgiel kopać i przywozić z Donbasu to jest cofanie się. ciekawe czy Ukraina wyprzedzi Niemcy które wdrażają taki plan , ale stopniowo do 2030 roku

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.