Ingka, franczyzobiorca sklepów IKEA, nabyła udziały w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji. Znalazła się wśród nich Aurora, największa budowana obecnie pojedyncza farma wiatrowa na świecie. To nie koniec ekologicznych działań szwedzkiej marki.
Ikea inwestuje w OZE
Ikea przez powiązaną spółkę Ingka zainwestowała w OZE już m.in. 200 mln € w Polsce. Teraz Szwedzi za 58 mln € kupują udziały w kolejnych projektach wiatrowych o łącznej mocy aż 9 GW.
Trzy projekty elektrowni wiatrowych to Galatea-Galene w Kattegat, Triton na Morzu Bałtyckim na południe od Szwecji oraz Aurora pomiędzy wyspami Olandia i Gotlandia. Morskie farmy wiatrowe po uruchomieniu mogą wyprodukować łącznie do 38 TWh, co w 2021 roku odpowiadało ponad 25% energii elektrycznej zużywanej w całej Szwecji.
Aurora jest obecnie uważana za największą pojedynczą morską farmę wiatrową w budowie na świecie. Projekt Hornsea firmy Ørsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii na Morzu Północnym ma mieć 7,5 GW całkowitej mocy, ale obejmuje cztery oddzielne farmy wiatrowe.
Aurora będzie położona około 20 kilometrów od wyspy Gotlandia i 30 kilometrów od wyspy Olandia. Farma wiatrowa będzie składać się z maksymalnie 370 turbin wiatrowych o maksymalnej wysokości nawet 370 metrów! Dla porównania Empire State Building ma 381 metrów.
To jednak nie koniec ekologicznych działań Ikei, która ciągle poszerze swoją ofertę o kolejne zielone rozwiązania. Szwedzi oferują już fotowoltaikę i subskrypcję energii elektrycznej, a niedawno poszerzyli swoją ofertę o pompy ciepła.
Szwedzi wyruszają na podbój rynku pomp ciepła
Ogrzewanie i chłodzenie domów zyskało na znaczeniu szczególnie w obliczu trwającej w Ukrainie wojny i zbliżającej się zimy. Cieszy zatem fakt, że od sierpnia 2022 roku także IKEA oferuje klientom pompy ciepła, które pomogą nie tylko w korzystaniu z czystej energii, lecz również w oszczędzaniu pieniędzy.
Dodając pompy ciepła do oferty, podejmujemy ważne kroki w celu stworzenia ekosystemu usług, w którym klienci IKEA w Szwecji mogą przejąć kontrolę nad swoim zużyciem energii – mówi Signe Antvorskov Krag, Clean Energy Business Development Manager w IKEA.
Energia potrzebna do zasilenia pompy ciepła może pochodzić także z wykupionej w IKEA subskrypcji energii elektrycznej. Inwestycje w OZE zwiększają udział zielonej energii w miksie koncernu, a subskrypcja daje także możliwość odsprzedania do sieci nadwyżki z domowej produkcji energii słonecznej. Obniżone za pomocą pompy ciepła rachunki mogą stać się dodatkowo jeszcze niższe, jeśli zdecydujemy się na zakup nowej dyszy ÅBÄCKEN, która działa w trybie mgły.
Aż 95% zaoszczędzonej wody
Aż około 10% światowego zaopatrzenia w słodką wodę zużywa się w gospodarstwach domowych. Aby ograniczyć zużycie wody w domach, IKEA nawiązała współpracę ze start-upe, Altered Company, który opracowała dyszę wodną ÅBÄCKEN.
Dysza ÅBÄCKEN pasuje do każdego kranu IKEA lub większości standardowych kranów dostępnych na rynku i może obniżyć przepływ wody do 0,25 l na minutę w trybie mgły i do 1,9 l/min w trybie natryskiwania. W trybie mgły oznacza to aż 95% oszczędności wody, a w trybie natrysku 66% w porównaniu ze standardowymi bateriami umywalkowymi o natężeniu przepływu wody 5,7 l/min.

Zobacz więcej ekologicznych inwestycji sieci sklepów Ikea:
źródło: about.ikea.com, ingka.com, i zdj. główne: ingka.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.