W Indiach ceny energii wiatrowej spadły do rekordowego poziomu

wiatraki

Podczas kolejnych aukcji OZE w Indiach ceny energii wiatrowej osiągnęły rekordowy spadek cen – odnotowano taryfę na poziomie 2,64 rupii indyjskich (INR) za 1 kWh. Według ekspertów, to właśnie duża konkurencja na rynku energetyki wiatrowej oraz wiele alternatyw rozwoju energetyki w Indiach powoduje szybkie spadki energii elektrycznej w tym kraju.

W trakcie organizowanych w Indiach 5 października br. aukcji OZE, odnotowano trzykrotnie większą ilość wniosków. 1 GW mocy został rozdysponowany pomiędzy 5 firm. Zwycięzcami akcji zostały spółki ReNew Power, IDG Ventures India oraz Orange Sironi Wind Power, który zaoferowały 2,64 INR za 1 kWh i tym samym uzyskały prawo do instalacji infrastruktury OZE o łącznej wartości 450 MW. Z kolei spółki Inox Wind Infrastructure Services Limited i Green Infra Wind Energy Limited zaproponowały ceny energii na poziomie 2,65 INR – każda z nich zainstaluje tym samym po 250 MW nowych mocy. Firma Adani Green Energy Limited otrzymała prawo do budowy farmy wiatrowej o mocy 50 MW w tej samej cenie, co Inox Wind Infrastructure Services Limited i Green Infra Wind Energy Limited.

Wcześniejszy rekord odnotowano w lutym 2017 roku, kiedy podczas aukcji zaoferowaną cenę 3,46 INR/kWh (1,41$). Każdemu z deweloperów przyznano po 250 MW do instalacji za taryfę w wysokości 3,42-243/kWh.

Taryfy energii wiatrowej są obecnie na poziomie zbliżonym do energii słonecznej. Najniższa taryfa energii z farm słoneczny oscyluje na poziomie 2,44 INR/kWh.

Na początku września portal ŚwiatOZE informował, że zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) istnieje możliwość, że Indie zostaną czwartym pod względem wielkości rynkiem odnawialnych źródeł energii na świecie. Nastąpić to może już w 2035 roku, a według szacunków zielona energia będzie stanowiła wtedy 25% indyjskiego miksu energetycznego.

Według raportu Renewable Energy Prospects for India do 2030 roku energia słoneczna zostanie kluczowym zielonym źródłem energii w Indiach. Szesnastoprocentowy udział przypadnie fotowoltaice, piętnastoprocentowy – energetyce wiatrowej, a siedmioprocentowy – hydroenergetyce. Biopaliwa, które często są pomijane w analizach rynku energetycznego oraz całego rynku ekonomicznego Indii, będą miały sześćdziesięciodwuprocentowy udział w całkowitych zasobach odnawialnych Indii ze względu na ich liczne zastosowanie, m.in. w transporcie, ciepłownictwie czy w generowaniu energii elektrycznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście: IRENA: Indie będą czwartym pod względem wielkości rynkiem OZE.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Duńczycy sprzedają farmę Sprogø

Następny artykuł

Niskoemisyjne Chiny stanowią zagrożenie dla gospodarki Australii?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,