W Indiach energia wiatrowa sprzedawana jest po 15 groszy za kilowatogodzinę

energia wiatru w indiach

Indyjski sektor wiatrowy obfituje w rekordy cenowe energii pochodzącej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jest to wynikiem strategii i nacisków rządu w New Delhi, który planuje do 2022 roku podłączyć aż 175 GW systemów OZE. Wiele osób zadaje istotne pytanie – czy rekordowo niskie propozycje cenowe, składane na aukcjach nowych mocy OZE, pozwolą na wybudowanie realnych elektrowni wiatrowych?

Niedawno krajowy operator energetyczny Solar Energy Corp of India (SECI) zakończył aukcję OZE, w ramach której chciał zakupić gigawat nowych mocy.

Rekordową propozycję, którą zgłoszono do aukcji SECI jest projekt 250 MW farmy wiatrowej, której operator zaproponował cenę 2,64 rupii za kilowatogodzinę prądu. To niecałe 15 groszy za kWh – 148,95 zł/MWh. To o wiele niższe ceny, niż oferuje np. energetyka węglowa – najniższa cena prądu z elektrowni opalanej tym paliwem kopalnym w Indiach to aż 180,53 zł/MWh.

W ramach aukcji ogłoszonej przez SECI, zgłoszono projekty o łącznej mocy 2892 MW – niemalże trzy razy więcej, niż moc zapotrzebowana na aukcji. Wygrywające propozycje pochodziły od czterech firm: ReNew Power Ventures, Orange Sironj Wind Power Pvt., Inox Wind Infrastructure Services, Sembcorp Industries Ltd’s Green Infra Wind Energy Ltd oraz Adani Genergy Energy (MP) Ltd.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Drewniany, ekologiczny mini-domek kempingowy

Następny artykuł

Enel dodaje w Brazylii 546 MW nowych mocy PV

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,