Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Informacje dotyczące energetyki w internecie. PTEZ chce walczyć z fake newsami

Informacje dotyczące energetyki w internecie. PTEZ chce walczyć z fake newsami

20% Polaków nie zna źródeł i sposobów produkcji energii elektrycznej w Polsce, a 27% nie jest w stanie wskazać, które są w naszym kraju kluczowe. Między innymi takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). PTEZ rusza z kampanią „Energia naprawdę”, w ramach której chce dementować fake newsy dotyczące energetyki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dezinformacja dotycząca energetyki

W ostatnich latach dyskusje związane z branżą energetyczną generują bardzo wysokie zainteresowanie opinii publicznej, co tworzy przestrzeń do powielania mitów i fake newsów dotyczących transformacji sektora i jego funkcjonowania. Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych przeprowadziło badania dotyczące dezinformacji na temat sektora energetyki i ciepłownictwa w Polsce. Co z nich wynika?

W pierwszej połowie 2023 roku każdego dnia co drugi Polak przebywający w sieci napotykał treść związaną z sektorem energetycznym, a nawet co piąty komunikat dotyczący tej tematyki pojawiający się w Internecie mógł być dezinformacją.  

Dezinformacja zakorzeniła się we współczesnym środowisku informacyjnym na dobre. Internet i media społecznościowe w świecie demokratycznym stanowią nieograniczoną platformę wymiany myśli. Niestety okoliczność ta jest skrzętnie wykorzystywana przez wrogie ośrodki wpływu. Widzimy to chociażby w kontekście wojny informacyjnej będącej elementem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z pomocą fałszywych kont oraz mechanizmów automatyzacji publikowania treści, szerzone są treści nieprawdziwe lub wręcz szkodliwepodkreśla Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Co Polacy wiedzą o energetyce?

Zaledwie jedna czwarta Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie czym jest pakiet Fit for 55. 20% Polaków nie zna źródeł i sposobów produkcji energii elektrycznej w Polsce. 27% nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. 33% Polaków nie wie, ile energii elektrycznej zużywa średnio gospodarstwo domowe ciągu w roku

Aż 58% Polaków twierdzi, że gdy OZE nie może pracować należy wykorzystywać magazyny energii lub inne źródła OZE. Ten obszar wymaga edukacji, bowiem bez stabilnego systemu energetycznego grożą nam niedobory energii. 56% Polaków popiera rozwój energetyki atomowej, 80% popiera rozwój OZE. Te dane cieszą, gdyż zaczyna rosnąć akceptacja dla tych kierunków transformacji. 

Jednak aż 37% badanych uważa, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie. 37% respondentów nie ma przekonania, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji, a przecież bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, członek Rady Kampanii „Energia naprawdę”.

Czy gaz jest koniecznością w procesie transformacji? Naukowcy (m.in. z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych) podkreślają, że inwestowanie w gaz ziemny jako przejściowe źródło energii nie jest korzystne dla zrównoważonego rozwoju. Jego wpływ na klimat jest równie negatywny, jak węgla czy ropy naftowej. Chociaż gaz ziemny emituje o połowę mniej dwutlenku węgla w porównaniu do węgla, jego wydobycie przyczynia się do wycieku metanu, który ma dziesięciokrotnie większy wpływ na efekt cieplarniany

PTEZ zachęca, aby zgłosić fake newsa

PTEZ zamierza edukować na temat transformacji energetycznej, dekarbonizacji i kierunków zmian w sektorze. Stąd pomysł na kampanię „Energia naprawdę”, która według jej pomysłodawców ma na celu przeciwstawienie się fali dezinformacji i zapewnienie polskiemu społeczeństwu rzetelnej informacji oraz przekazanie w przystępny sposób wiedzy o energetyce poprzez odpowiednio dobrane narzędzia komunikacyjne. Towarzystwo wraz z partnerami kampanii stworzyło mechanizmy fact-checkingowe w celu obalenia mitów powielanych celowo i nieświadomie przez uczestników debaty publicznej.

W ramach kampanii „Energia naprawdę” PTEZ będzie współpracować z projektem PAP FakeHunter. Internautom udostępniony został formularz, za pomocą którego mogą zgłosić fake newsa, który następnie zostanie poddany weryfikacji.

Weryfikacja informacji

W trakcie kampanii PTEZ będzie weryfikować informacje i wskazywać: manipulacje, niedopowiedzenia, uproszczenia czy fake newsy. Merytorycznym zapleczem kampanii  ma być rada, w skład której weszli przedstawiciele przedsiębiorstw wchodzących w skład PTEZ, środowiska naukowego, eksperci branżowi. Głównymi partnerami merytorycznymi inicjatywy są również Agencja Rynku Energii oraz PKEE (Polski Komitet Energii Elektrycznej).

Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić fake newsa za pośrednictwem formularza na stronie energianprawde.pl lub fakehunter.pap.pl. Następnie przy wsparciu ekspertów branży energetycznej i ciepłownictwa, wchodzących w skład Rady Kampanii „Energia naprawdę” oraz specjalistów współpracujących z projektem PAP FakeHunter fake news lub nieprawdziwa informacja zostaną poddane weryfikacji. Przygotowana odpowiedź będzie opublikowana na stronach internetowych i rozpowszechniana za pomocą mediów społecznościowych podkreśla Mirosław Usidus, z inicjatywy PAP FakeHunter.

Raporty z badań zrealizowanych na zlecenie PTEZ dostępne są na stronie www.energianaprawde.pl

Czy aby na pewno weryfikacja informacji będzie odbywać się w oparciu o naukowe fakty? Czas pokaże.

źródło: informacja prasowa, nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.