Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Innowacyjny układ chłodzenia dla dwustronnych ogniw fotowoltaicznych

USMBA, fotowoltaika

Innowacyjny układ chłodzenia dla dwustronnych ogniw fotowoltaicznych

Naukowcy z Uniwersytetu w Maroko zaprojektowali dwustronny moduł fotowoltaiczny z systemem chłodzenia wykorzystujący paraboliczne ogniwa bifacjalne, które są połączone ze sobą cewkami chłodzącymi. Obecnie trwa proces opatentowania, ale prototyp jeszcze nie powstał.

Reklama

Bifacjalny moduł opracowano na podstawie technologii odbłyśnika, z wbudowanym aktywnym układem chłodzenia. Moduły składają się z parabolicznych ogniw połączonych dwoma różnymi rodzajami cewek, których użyto w układzie chłodniczym. Żółte są na frontowej stronie ogniw, z kolei niebieskie na tylnej. 

Żółte i niebieskie cewki chłodzące

Połączone w ten sposób ogniwa tworzą struny. Same zaś cewki układają się naprzemienne, choć i żółte i niebieskie nie są ze sobą bezpośrednio połączone – między nimi jest pusta przestrzeń, przez którą wpadają promienie słoneczne. Wewnątrz promienie odbijają się od parabolicznych luster i trafiają na spodnią część ogniwa. Chłodzenie komórek podzielono tak, że niebieskie cewki chłodzą środek ogniw, zaś żółte ich krawędzie.

Obecnie wykonujemy test z przezroczystymi płynami, w celu osiągnięcia jak najlepszego rozproszenia temperaturywyjaśnia portalowi pv-magazine.com profesor Abdelaziz  El Ghzizal.

Prototyp jeszcze nie powstał, ale już są zainteresowani

Przewiduje się, że dzięki połączeniu układu chłodzenia z dodatkowym przenoszeniem światła na spód ogniw, możliwa będzie wyższa produkcja energii. Testy mają być wykonane na panelach dwustronnych. 

Budowa prototypu jest w toku i nawiązujemy rozmowy z zewnętrznymi podmiotami w celu przyspieszenia rozwoju. Jesteśmy otwarci na więcej współpracmówi El Ghzizal.

Źródło: pv-magazine.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.