Instalacje fotowoltaiczne w planach Polskiej Grupy Górniczej

Polska Grupa Górnicza ma w planach instalację farm fotowoltaicznych m.in. na swoich hałdach. W tym celu przeprowadzony został już audyt, a realizacja całego przedsięwzięcia może kosztować nawet 330 mln złotych.

„Rzeczpospolita” informuje, że na budowę farm fotowoltaicznych Polska Grupa Górnicza przeznaczy około 1/10 środków na tegoroczne inwestycje, czyli 330 mln złotych. W przeliczeniu na 1 MW moc przeciętny koszt budowy elektrowni fotowoltaicznej wynosi mniej więcej 4 mln złotych. Oznacza to, że Polska Grupa Górnicza mogłaby postawić nawet 82,5 MW nowych mocy OZE, jak wylicza portal Gramwzielone.pl.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Gdzie powstaną elektrownie słoneczne Polskiej Grupy Górniczej? Głównie na terenie górniczych hałd oraz na nieruchomościach należących do grupy. Jak powiedział „Rzeczpospolitej” prezes PGG, Tomasz Rogala: – Chcemy obudować nasze hałdy panelami fotowoltaicznymi. Przeprowadziliśmy już audyt, który pokazał, gdzie takie instalacje mogą się znajdować.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w planach Polskiej Grupy Górniczej jest również dystrybucja i montaż urządzeń fotowoltaicznych, co miałoby się odbywać we współpracy z chińskim partnerem. Nie jest to jednak potwierdzone i jak zaznacza „Rzeczpospolita”: „Władze PGG nie chcą jednak tego komentować”.

Co zyska Polska Grupa Górnicza na inwestycji w fotowoltaikę? Jak pokazuje doświadczenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, od ubiegłego roku posiadającej instalację o mocy 29,76 kWp, przede wszystkim oszczędności na kosztach zużytej energii. W przypadku Jastrzębskiej Spółki jest to około 15 tys. zł w ciągu roku, co sprawia, że inwestycja zwróci się w ciągu 10 lat.

źródła: rp.pl, gramwzielone.pl, forsal.pl