Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Instalacje hybrydowe przyszłością OZE – Generator wiatrowy z wyróżnieniem Targów Enex 2020

Instalacje hybrydowe przyszłością OZE – Generator wiatrowy z wyróżnieniem Targów Enex 2020

Generatory do niewielkich elektrowni wiatrowych zaprezentowała Politechnika Świętokrzyska na Targach Enex, które odbywały się pod koniec lutego w Targach Kielce. Technologia została wyróżniona Nagrodą Targów Enex 2020.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Generatory proponowane przez kielecką uczelnię techniczną są przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych.

– Dla indywidualnego odbiorcy dostępne są tak naprawdę dwa źródła energii odnawialnej: słoneczna i wiatrowa. 90 proc. wystawców na tej imprezie skupia się na energii słonecznej. Tymczasem można powiedzieć, że te rodzaje energii występują naprzemiennie. Latem mamy duże nasłonecznienie i słaby wiatr. Jesienią i zimą – wręcz odwrotnie. Idealnym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa, która łączy te dwa źródła energii – tłumaczy dr hab. inż. Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Niewielka elektrownia wiatrowa (do 5 kW) stanowi więc doskonałe uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznej. Zdaniem eksperta instalacje hybrydowe będą przyszłością w dziedzinie rozproszonych systemach indywidualnego zasilania.

– Tego typu technologia może być zarówno użyta w systemie prosumenckim, czyli z opcją sprzedaży nadwyżek produkcji do sieci, jak i uzupełniona o magazyn energii. W drugiej opcji zapewnia niezależność energetyczną – mówi Zbigniew Goryca.

Naukowiec zwraca jednocześnie uwagę na ogromny potencjał morskiej energetyki wiatrowej.

– To tak naprawdę jedyne, co ma praktyczne zastosowanie w wielkiej energetyce. Średnio w Polsce duża lądowa elektrownia wiatrowa ma produktywność sięgającą 16 proc. To niewiele. Na morzu produktywność dochodzi do 25 proc. – zauważa.

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.