Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inwestorzy oczekują od firm korzystania z zielonej energii

energia odnawialna

Inwestorzy oczekują od firm korzystania z zielonej energii

Działający w Polsce sprzedawcy energii elektrycznej dostarczają coraz więcej czystej energii do firm. Jedną z głównych motywacji odbiorców biznesowych do korzystania ze źródeł odnawialnych są oczekiwania inwestorów i kontrahentów.

BANER MOBILEB1
Reklama

Firmy w Polsce korzystają z czystej energii

Sprzedawca energii elektrycznej PGE Obrót dostarczył do klientów ponad 1,7 TWh energii z OZE, natomiast na 2021 rok zakontraktował już 2,3 TWh. Z kolei spółka obrotu Taurona podwoiła sprzedaż czystego prądu w 2020 roku, w porównaniu do 2019. 

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw korzysta z energii elektrycznej z OZE. Producent cementu Grupa Górażdże podpisał 10-letni kontrakt z koncernem BayWa r.e. na zakup energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 65 MW. Z OZE korzystają też m.in. Pepsi Co, LG Chem, Grupa Żywiec, Cemex Polska, NSK Bearings. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Oczekiwania inwestorów zachęcają do korzystania z OZE

Mariusz Wawer, dyrektor ds. relacji rządowych koncernu 3M, stwierdził, że korzystania z zielonej energii oczekują inwestorzy i kontrahenci, którym zależy na spełnianiu kryteriów zrównoważonego rozwoju. 

– Coraz więcej odbiorców w swoim raportowaniu niefinansowym musi wskazywać np. emisje CO2 u dostawców, i coraz częściej nas pytają o te rzeczy, jak np. ślad węglowy – wyjaśnił Wawer.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zapewnił również, że o zrównoważone podejście pyta coraz więcej klientów i firm, które również raportują pozafinansowo i sprawdzają, jak wygląda łańcuch ich dostaw, ponieważ mają własne, raportowane lokalnie czy globalnie cele. 

Koszty są racjonalne w stosunku do osiąganych korzyści i w stosunku do pozytywnych efektów – skomentował Mariusz Wawer, i dodał: – To inwestycja, która ma i sens ekonomiczny, i strategiczny, inwestycja w przyszłość, bo i oczekiwania konsumentów, i regulacje będą ewoluować, a kierunek tej ewolucji jest jasny. 

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.