Inznak – inteligentne znaki drogowe efektem współpracy AGH oraz Politechniki Gdańskiej

Polscy kierowcy narzekają nie tylko na stan polskich dróg, ale również na ich oznakowanie, które często bywa niezrozumiałe. Czasami wystarczy nagła zmiana warunków pogodowych, by znak ograniczenia prędkości był interpretowany inaczej. Drogi, na których latem można mknąć 80km/h, zimą często zamieniają się w lodową taflę, a do ograniczenia należy podejść z rozwagą. Wspólnie opracowywany przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechnikę Gdańską projekt „Inznak” byłby rozwiązaniem tego typu problemów, dostosowując się do panujących na drodze warunków.

Inteligentne znaki drogowe wyposażone są w detektory, które analizują warunki panujące na drodze. Każdy z nich jest w stanie komunikować się z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej z pozostałymi w celu wymiany informacji.

„Chcemy, aby znaki zmieniały treść w zależności od natężenia ruchu samochodów osobowych czy ciężarowych, pogody, widoczności, stanu nawierzchni, liczby skrzyżowań, a nawet charakteru obiektów (np. szkoły), znajdujących się przy danej ulicy. Wszystkie te cechy mają swoją charakterystykę, którą można wprowadzić do bazy danych i na podstawie ich analizy można ocenić, jaka powinna być zalecana bieżąca prędkość na drodze”, powiedział kierownik zespołu z AGH, prof. Andrzej Dziech z Katedry Telekomunikacji dla Polskiej Agencji Prasowej.

Można przypuszczać, że zastosowanie tego typu rozwiązań mogłoby ograniczyć ilość wypadków na drodze. Do czasu ich zastosowania może minąć jednak jeszcze wiele czasu, a sam projekt może ulec licznym zmianom w ciągu planowanych trzech lat badań nad jego rozwojem.

foto: Paweł Spaleniak, Politechnika Gdańska