Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jadalne kapsułki z wodą zamiast plastikowych butelek?

Jadalne kapsułki z wodą zamiast plastikowych butelek?

Celem inicjatywy Pods jest ograniczenia zużycia plastikowych butelek. Jak tłumaczy członek londyńskiego startupu Rodrigo Garcia Gonzalez, to dopiero kamień milowy całego przedsięwzięcia. Sama kapsułka jest wykonana z biodegradowalnego materiału Notpla pochodzącego m.in. z wodorostów. Kapsułki były rozdawane podczas Maratonu Londyńskiego. Pomysłodawcy liczą na wykorzystanie ich podczas innych imprez masowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

https://www.instagram.com/p/Bn_2CfJB2kB/?utm_source=ig_embed

Coraz częściej powstają różnego rodzaju maratony, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chociaż ich cele są szczytne, to widok, jaki po nich pozostaje, jest zatrważający. Na trasie ląduje wiele powyrzucanych plastikowych kubków i butelek.

Ostatnio organizatorzy londyńskiego maratonu wpadli na pomysł, jak zaradzić generowaniu nadmiernej ilości butelek. Wsparli się wynalazkiem firmy Skipping Rocks Lab, która opracowała kapsułkę z wodą. Jest ona wykonana w technologii Notpla, czyli materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin. Powstała jako zamiennik plastikowej butelki. Rozkład takiej butelki liczony jest w setkach lat, natomiast zewnętrznej membrany kapsułki – kilka tygodni. Aby dostać się do płynu, wystarczy tylko przegryźć otoczkę kapsułki. Sama otoczka jest jadalna, więc można ją zjeść lub też zostawić, ponieważ jest w pełni biodegradowalna.

Jak tłumaczy Rodrigo Garcia Gonzales ze Skipping Rocks Lab, z wodorostów usuwane jest wszystko co zielone i śmierdzące, pozostałości posiadają żelową konsystencję przypominającą galaretkę. Dodaje także, że pierwsze pojawienie się ich produktu na maratonie to dopiero początek wielkich zmian, jednak ma nadzieję, że zastosowanie kapsułek spotka się z pozytywnym przyjęciem i że mogą one być wykorzystywane podczas imprez masowych.

foto: notpla.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.