Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosja będzie zmieniać odpady w ekologiczne paliwo

Rosja będzie zmieniać odpady w ekologiczne paliwo

Instytut Fizjologii i Immunologii przy Rosyjskiej Akademii Nauk ogłosił, że udało się opracować biopreparat, który pozwoli przerabiać odpady organiczne i odchody w biopaliwo. Informację przekazał mediom rosyjski rządowy fundusz innowacyjności.

BANER MOBILEB1
Reklama

Jak podaje agencja TASS, powołując się na rozmowę z badaczem, który opracował preparat, Anną Feiginą, środek ten ma być łatwy w użyciu i działać również w niskich temperaturach, co pozwoli używać go również w małych i prywatnych gospodarstwach oraz na terenach, takich jak północna Syberia. Jest to o tyle istotne, że dla tych regionów dostęp do biomasy może stać się jednym z rozwiązań problemu dostaw energii do osiedli oddalonych od istniejącej infrastruktury energetycznej.

Projekt, w ramach którego opracowano nowy biopreparat, rozpoczął się w 2015 roku z inicjatywy Rosyjskiej Akademii Nauk, a w 2016 r. badaczom udało się uzyskać grant od rosyjskiego Funduszu Innowacyjności.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Nasza innowacyjna formuła pozwala rozwiązać nie tylko problem utylizacji odpadów organicznych, ale także deficytu odnawialnych źródeł energii. Za pomocą opracowanego biopreparatu można uzyskać surowiec pozwalający w sposób prosty, ekologiczny i bezpieczny produkować ciepło i energię elektryczną, którą można przesyłać do sieci energetycznych. Dodatkowo  nasz wynalazek neutralizuje chemikalia, takie jak ropa naftowa, benzyna, mazut, smary silnikowe i maszynowe. Dzięki łatwości użycia nadaje się zarówno dla małych,  prywatnych gospodarstw, jak i dla dużych zakładów produkcyjnych” – można przeczytać w ogłoszonym  przez Instytut komunikacie.

W dalszej części komunikatu zostaje wyjaśnione, że mikroorganizmy zawarte w preparacie w charakterze pożywienia wykorzystują niektóre chemiczne substraty wspomnianych wyżej  zanieczyszczeń. Mają też być całkowicie bezpieczne dla człowieka oraz innych organizmów żywych,  zarówno zwierząt jak i roślin, co ma pozwalać na jego wykorzystanie przy oczyszczaniu np. zbiorników wodnych. Preparat może być wykorzystywany na skalę przemysłową do  oczyszczania zbiorników w zakładach produkcji i przetwórstw ropy naftowej lub w sytuacji awarii i wycieków.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Aktualnie RAN prowadzi prace nad stworzeniem wydajnego modelu produkcji preparatu w warunkach przemysłowych. Złożono też wniosek patentowy.

źródło: tass.ru

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.