Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak biwakować zgodnie z zasadą Leave No Trace. Ekologiczny poradnik krok po kroku 

Jak biwakować zgodnie z zasadą Leave No Trace. Ekologiczny poradnik krok po kroku 

Biwakowanie na łonie natury stało się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Rozbijając obozowisko w lesie lub na łące warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nasz wypoczynek będzie ekologiczny i przyjazny dla środowiska. 

925x200 1
Reklama

Gotowanie i higiena na biwaku

Przygotowanie do biwakowania warto zacząć od skompletowania potrzebnego sprzętu kuchennego. Tradycyjne, jednorazowe kartusze gazowe można zastąpić kuchenką rakietową – kompaktowym urządzeniem zasilanym biopaliwem takim jak suche gałęzie, szyszki czy kora. Tego typu rozwiązanie nie tylko ogranicza emisję CO₂, ale także pozwala uniezależnić się od produktów wymagających utylizacji. Przed wyprawą można zaopatrzyć się również w wielorazowe butelki turystyczne i filtry na wodę. 

Higiena w lesie

Szczególnej ostrożności wymagają kwestie higieny. Mycie się bezpośrednio w rzece lub jeziorze – nawet przy użyciu biodegradowalnych środków – niesie ryzyko zaburzenia lokalnego ekosystemu wodnego. Zamiast tego zaleca się korzystanie z gąbki oraz niewielkiej ilości wody pobranej do naczynia, co najmniej kilkadziesiąt metrów od brzegu. 

W przypadku potrzeby skorzystania z toalety, najlepiej zaopatrzyć się w biodegradowalny papier oraz wykopać dołek sanitarny. Do zabezpieczenia odchodów można wykorzystać popiół lub piasek, które przyspieszają rozkład i neutralizują zapach. Alternatywą o jeszcze mniejszym wpływie środowiskowym są specjalne worki typu „wag bag” – szczelne, przenośne pojemniki na odpady biologiczne, które po powrocie można bezpiecznie zutylizować.

Sprzęt i odpady

Podczas kompletowania ekwipunku biwakowego warto zrezygnować z zakupu nowego, często kosztownego sprzętu. Lepszym rozwiązaniem będzie szukanie potrzebnych akcesoriów w second-handach, na lokalnych giełdach sprzętu turystycznego lub grupach zero waste. Takie podejście nie tylko ogranicza zużycie surowców, ale również daje drugie życie przedmiotom, które wciąż nadają się do użytku. 

Dobrym wyborem będzie również śpiwór wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu lub z naturalnym, wełnianym wkładem. Zamiast syntetycznej maty izolacyjnej można rozważyć użycie warstwy suchego siana – pod warunkiem, że biwak odbywa się w miejscu, gdzie pozyskanie i późniejsze uprzątnięcie takiego materiału nie wpłynie negatywnie na lokalny ekosystem.

Warto zabrać ze sobą wielokomorowy worek umożliwiający segregację śmieci już na miejscu, a najlepiej – zminimalizować ich ilość poprzez przemyślane pakowanie. Unikanie plastiku, a także rezygnacja z opakowań jednorazowych znacząco ograniczają ślad węglowy wyprawy. 

Ognisko w lesie – jest legalne? 

Zgodnie z przepisami, rozbijanie namiotów jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez nadleśnictwo. Przed planowaniem wyprawy warto skorzystać z portalu czaswlas.pl, gdzie można znaleźć informacje o dostępnych miejscach do biwakowania oraz obowiązujących zasadach. 

Aby legalnie rozpalić ognisko w lesie, warto skorzystać z bazy turystycznej udostępnianej przez lokalne nadleśnictwa. Informacje o wyznaczonych miejscach można znaleźć na stronie internetowej danego nadleśnictwa lub uzyskać bezpośrednio – kontaktując się telefonicznie bądź osobiście z jego pracownikami.

– Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu – czytamy na rządowej stronie. 

Zobacz też: Hoduj własny papier toaletowy! Ekologiczna alternatywa prosto z ogródka 

Źródła: gorowo-ilaweckie.olsztyn.lasy.gov.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.